• Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzegają: oszuści podszywają się pod biuro i wysyłają wiadomości e-mail, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych.

    Wiadomość zawiera informację o cyberataku na obywateli i wykryciu przez CBZC nielegalnego oprogramowania. Rozwiązaniem tego problemu ma być instalacja programu do wykrywania wirusów. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje, że nie jest autorem tych wiadomości.

    Internetowi przestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na wyłudzenie naszych poufnych danych i ich nieuprawnione użycie. Właśnie trwa kolejna fałszywa kampania, w której oszuści podszywają się pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i wysyłają wiadomości e-mail z informacją o rzekomym cyberataku na obywateli i wykryciu nielegalnego oprogramowania – mówią funkcjonariusze.

    W mailu znajduje się złośliwy link oraz instrukcja, której wykonanie może spowodować utratę poufnych danych. CBZC informuje, że nie jest autorem tych wiadomości. Ponadto apeluje, aby nie klikać w linki przesyłane od nieznanych, niezaufanych źródeł. W tym przypadku przestępcy wykorzystali adres mailowy zakończony „@cbzc.policja.gov.pl”, a więc taki sam, jak prawdziwy adres mailowy CBZC.

    – Dlatego tak ważna jest wiedza na temat możliwości wykorzystania metody spoofingu, czyli podszycia się pod instytucję lub osobę prywatną oraz fakt, że policjanci nigdy nie załączają do wiadomości żadnych linków ani nie dystrybuują żadnego oprogramowania do wykrywania wirusów. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzać adres, z jakiego przychodzi wiadomość, i nie uruchamiać, nie klikać w linki załączone do takich podejrzanych maili – dodają policjanci.

    Udostępnij