• 638 mieszkańców powiatu pabianickiego zostanie wezwanych na kwalifikację wojskową. W tym roku na obszarze województwa łódzkiego potrwa ona od 17 kwietnia do 21 lipca.

  W powiecie pabianickim kwalifikacja odbywa się od dziś, 17 kwietnia, do 25 maja (z wyłączeniem dni od 1 do 7 maja) w godz. 7.30 – 14.30 w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Sejmowej 2 w Pabianicach.Każdego dnia stanie przed nią około 30 mężczyzn. Komisja składająca się z 4 osób oceni stan zdrowia kandydatów, budowę ich ciała, wzrok i słuch.

  Przed komisją lekarską stanie 534 mężczyzn z rocznika 2004 i 104 starszych. Spodziewamy się też 7 kobiet – mówi starosta Krzysztof Habura.

  W sumie wezwanie na kwalifikację wojskową dostanie 299 mężczyzn z Pabianic. Przed komisją stanie też 61 panów z Lutomierska i gminy Lutomiersk, 41 z gminy Pabianice, 108 z Konstantynowa Łódzkiego, 50 z gminy Dobroń, 52 z gminy Ksawerów i 27 z gminy Dłutów. Na 23 maja zaplanowano kwalifikację dla kobiet. Stanie na niej 7 kobiet.

  Jak informuje Wojsko Polskie celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi. Dotyczy to też tych, którzy zgłosili się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej i mają ukończony 18. rok życia, a nie skończyli jeszcze 60 lat.

  Kwalifikacja wojskowa  wiąże się z nadaniem kategorii wojskowej: A – zdolny do czynnej służby wojskowej; B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (12 lub 24 miesiące); D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny.

  Udostępnij