• Sport to nie tylko zdrowie. Jego uprawianie może mieć również cel dobroczynny. Tak właśnie było z 10-dniowym cyklem 10 charytatywnych maratonów pabianiczanina Przemysława Antczaka, który zakończył się w niedzielę, 16 kwietnia.

  Organizatorem wydarzenia był pabianicki klub „O co biega”, a współorganizatorem starostwo powiatowe. Przemek Antczak każdego dnia pokonywał 42.195 km w ciągu 5-6 godzin, co daje imponujący wynik około 420 kilometrów. Pokonanie tak ogromnego dystansu jest dla biegacza spełnieniem jednego z ważniejszych marzeń.

  Podczas każdego biegu można było wrzucać pieniądze do puszek na leczenie chorych dzieci z Pabianic i Konstantynowa Łódzkiego: Milenki Malinowskiej i Miłoszka Rybickiego.

  Moje prywatne wyzwanie 10 maratonów w 10 dni chciałem połączyć z czymś dobrym dla innych. Agnieszka Jaksa z „Agrafki” zaproponowała zbiórkę pieniędzy dla Milenki. Ponieważ chciałem też pobiec w Konstantynowie Łódzkim, Zgierzu i w Łodzi, padła propozycja, żeby zbierać pieniądze na leczenie Miłosza z Konstantynowa. Oczywiście zgodziłem się. Dlatego do akcji zaprosiłem sponsorów, którzy za każdy ukończony bieg wrzucą niemałą sumkę do puszki. Są to: Fundacja My kochamy Pabianice, JF Invest, Biliński i ABM Jędraszek – mówił przed rozpoczęciem dziesięciomaratonu Przemek Antczak.

  Cykl biegów rozpoczął się w piątek, 7 kwietnia, na Lewitynie. Maratony odbyły się także na MOSiR-ze Łódź (Stawy Stefańskiego), Parku Miejskim im. T. Kościuszki w Zgierzu, CSiR Nad Stawami w Konstantynowie Łódzkim oraz w Łodzi (podczas DOZ Maraton). W trakcie zmagań pabianiczaninowi towarzyszyło i kibicowało wiele osób, w tym sami bohaterowie tego wydarzenia, czyli Milenka i Miłosz z rodzicami.

  Milenka Malinowska urodziła się z bardzo rzadkim, postępującym schorzeniem – chorobą Niemann Pick, zwaną też „dziecięcym alzheimerem”. Link do internetowej zbiórki na jej leczenie: https://www.siepomaga.pl/milenka-malinowska.

  Miłoszek Rybicki z Konstantynowa Łódzkiego urodził się z wadą serca pod postacią zarośnięcia pnia płucnego z ubytkiem przegrody międzykomorowej i naczyniami krążenia obocznego. Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/serce-milosza

  Patronaty honorowe: starosta pabianicki Krzysztof Habura, prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski, prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski.

  Partnerzy: MOSiR Pabianice, Grupa Wolontarystyczna Agrafka, Przedszkole Miejskie nr 16 w Pabianicach, ZWiK sp. z oo w Pabianicach, ManuMedic, Tomek Pryca, CSiR Konstantynów Łódzki, MOSiR Łódź.

  foto: zbiory własne

  Udostępnij