• News will be here
 • Ochrona środowiska, recykling, sortowanie odpadów są bardzo ważne dla każdego z nas, a przede wszystkim do prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego. Uczymy się tego już od najmłodszych lat.

  Dlatego też we wtorek, 18 kwietnia, w MOK-u zostało zorganizowane wydarzenie „Eco-studio” połączone z konkursem dla dzieci i młodzieży. Poprowadzili je Jakub Adamiak wraz z ambasadorką tegorocznej,czwartej edycji konkursu Roksaną Pindor, znaną szerzej jako „Saszan”.

  Spotkanie otworzył występ skierowany do najmłodszych, podczas którego przekonywali do ponownego wykorzystywania części sprzętów elektronicznych… aktorzy przebrani właśnie za takie urządzenia. O rozwagę w ich użytkowaniu i wykorzystywaniu nawet ich najmniejszych części „apelowała” pralka oraz toster. 

  Wśród publiczności zgromadzonej w Miejskim Ośrodku Kultury, tuż obok nauczycieli i uczniów pabianickich szkół (SP5, SP13, SP15 i SP17), spotkać można było również… prezydenta miasta Grzegorza Mackiewicza oraz wiceprezydent Aleksandrę Jarmakowską-Jasiczek.

  Prezydent Pabianic, zwracając się do młodych ekologów, zachęcał: – Cieszymy się, że co roku kolejne młode osoby mogą uczyć się tego, jak dbać o środowisko. Delikatne przedmioty, których używamy na co dzień, jak telefony, słuchawki, związane są z elektroniką i, niestety, bardzo niszczą nasze środowisko naturalne. Ważne jest to, byśmy umieli je segregować, by podlegały recyklingowi. Jestem przekonany, że wszystko to zapamiętacie i od dziś wdrożycie w życie!

  Recykling i ochronę środowiska w trakcie spotkania można było zauważyć dosłownie wszędzie. Nawet siedziska ustawione na scenie powstały dzięki recyklingowi – wykonane były z bębnów pralek. I właśnie o to, na czym polega „sztuka” dawania „nowego życia” przedmiotom, rozmawiano z dziećmi i młodzieżą z Pabianic. Tematyką dyskusji były przede wszystkim elektrośmieci, a także ich klasyfikacja i ochrona przyrody przed niebezpieczeństwem, jakie mogą stworzyć tego rodzaju odpady. Prowadzący spotkanie Jakub oraz „Saszan” przekonywali o tym, jakie „nowe życie” można nadać właśnie elektroodpadom. Innymi słowy, dzięki recyklingowi można przejść drogę od telefonu do… trąbki lub plomby. Z recyklingu powstały także medale olimpijskie z Tokio.

  O radzeniu sobie z elektrośmieciami opowiedział, w dialogu z pabianicką młodzieżą oraz jej nauczycielami i opiekunami, Robert Wawrzonek, prezes firmy Electro-system. Okazało się, że młodsza część naszego miasta świetnie poradziłaby sobie z zarządzaniem elektoodpadami.

  Zwieńczeniem oficjalnej części spotkania był występ wokalistki Saszan. Zaśpiewała „Nie chcę Ciebie mniej” oraz „Shakira, Shakira (kto, jak nie ja)”. Towarzyszył jej występ taneczny Dominiki oraz Gabrieli.

  W trakcie ostatniej, nieoficjalnej części uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach dotyczących segregacji elektrośmieci, odpowiadali na pytania związane z ochroną środowiska, uczestnicząc w „kole fortuny”. Podsumowana została również zbiórka elektrośmieci przeprowadzona w ostatnich dniach w pabianickich szkołach. Zwycięzcą okazała się Szkoła Podstawowa nr 5, w której zebrano 385 kg elektroodpadów. Wszystkie szkoły natomiast zebrały ponad pół tony.

  Główne hasło spotkania brzmiało: „Nie chomikuj elektroodpadów w domu, przekaż je w dobre i nieprzypadkowe ręce”. Miejmy nadzieję, że pabianicka młodzież, a także dorośli będą o tym pamiętać!

  Udostępnij