• News will be here
 • Skończyła się możliwość dokonywania płatności bonem za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne. Polacy wydali w tej formie niemal 50 mln zł.

  Program Polski Bon Turystyczny (PBT) był dodatkowym świadczeniem obowiązującym od 1 sierpnia 2020 do 31 marca 2023 roku. Stanowił on wsparcie finansowe dla polskich rodzin z dziećmi oraz pomagał właścicielom obiektów noclegowych i turystycznych, którzy z powodu restrykcji epidemicznych zostali narażeni na utratę dochodów z prowadzonej działalności.

  – Bonem turystycznym można było dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie Polski  – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

  Uprawnionym do bonu było każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, na które przysługiwało świadczenie  500 plus. Wysokość  bonu to 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością przysługiwał dodatkowy bon w tej samej wysokości, razem więc 1000 zł.

  Program PBT wystartował 1 sierpnia 2020 roku i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy to zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 roku dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Podsumowując, przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł.

  Od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim (prawie 1,3 mln transakcji). Na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie, na trzecim – zachodniopomorskie.

  Łódzkie w tym zestawieniu zajęło 12. pozycję. Odnotowano u nas 171 tys. transakcji. Jeśli spojrzymy jednak na kwotę pozostawioną w województwie w formie bonu, to w Łódzkiem jest to 87,5 mln zł (11 miejsce wśród województw). Na pierwszym także i w tym zestawieniu jest województwo małopolskie.

  36,76 mln zł z tej kwoty wydano na usługi hotelarskie. Pozostała kwota to płatności za imprezy turystyczne i w tym rankingu mamy 3 miejsce w Polsce.

  Tylko w województwie mazowieckim i małopolskim Polacy w parkach rozrywki i u touroperatorów organizujących wycieczki, obozy i kolonie, zostawili więcej pieniędzy w bonach niż w województwie łódzkim. Za imprezy turystyczne  w łódzkim wniesiono opłaty bonami na łączną kwotę niemal 50 mln zł. Tak więc w tej klasyfikacji mamy miejsce na podium – dodaje rzeczniczka.

  Do końca marca 2023 roku uprawnionych do bonu turystycznego było około 4,5 mln osób. Z tego 3,9 mln aktywowało bon. Mieszkańcy łódzkiego aktywowali 88% bonów i opłacili za ich pomocą noclegi i atrakcje turystyczne na łączną kwotę 173,5 mln zł.

  W województwie łódzkim uprawnionych do bonu było 260 tys. osób. Aktywowano 228 tys. bonów, 171 tys. bonów zostało wykorzystanych w 100 procentach, nieaktywnych pozostało prawie 32 tys. bonów.

  Wśród podmiotów przyjmujących płatność bonem turystycznym 647 zarejestrowano w Łodzi. Ogółem na liście znalazło się około 30 tys. takich podmiotów.

  W związku z programem PBT działała specjalna infolinia, która funkcjonowała ponad 32 miesiące. W tym okresie obsłużono blisko 750 tys. połączeń telefonicznych. Działał też adres poczty elektronicznej, na który wpłynęło ponad 44 tys. zapytań klientów.

  Udostępnij