• Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty, czyli mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać dodając  ją w aplikacji mObywatel.

  – ZUS wystawia mLegitymację automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg np. zniżek na bilety i świadczeń zdrowotnych – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

  Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel, którą można pobrać ze sklepów Google Play i App Store.

  Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

  Legitymację pobrać mogą również osoby, które na 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację w tradycyjnej plastikowej formie.

  Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna  zgodnie z terminem jej ważności.

  Udostępnij

  REKLAMA
  STAROSTWO
  REKLAMA
  NAJNOWSZE WYDANIE

  REKLAMA

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA