• Zwycięski projekt pozwoli rozwiązać problem aktów wandalizmu i zaśmiecania boiska przy Zespole Szkół nr 2 w Pabianicach.

  Zaproszenie do konkursu „Bezpieczny zaułek” otrzymało aż 96 jednostek terytorialnych. Gminy mogły zgłosić miejsca wymagające lepszej ochrony, charakteryzujące się podwyższonym poziomem zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub wysokim wskaźnikiem antyspołecznych zachowań. Osoby zgłaszające niebezpieczne zaułki miały do wyboru jedną z dziewięciu konkursowych kategorii, od zagrożeń związanych z czynnikami zewnętrznymi, wzmożonym ruchem drogowym, po czynniki zagrażające środowisku i zdrowiu mieszkańców.

   – Celem konkursu było wytypowanie problematycznych miejsc i pokazanie, że można skutecznie zadbać o ich bezpieczeństwo przy użyciu zaledwie kilku urządzeń połączonych odpowiednią technologią – podkreślaKonrad Badowski z Axis.

  Zdecydowana większość, bo aż 29 z 37 zgłoszonych w konkursie projektów, dotyczyła zagrożeń w przestrzeni publicznej – aktów chuligaństwa i wandalizmu. Dokładnie z takim problemem boryka się dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach.

  Nocami, szczególnie podczas weekendów, na naszym boisku gromadzą się osoby postronne, często spożywające alkohol. W efekcie rano boisko pełne jest potłuczonych butelek, niedopałków papierosów i innych śmieci. Taka sytuacja zagraża poważnie zdrowiu naszych uczniów, dlatego bardzo często byliśmy zmuszeni odwoływać pierwsze zajęcia na boisku lub mocno je opóźniać – zaznacza Eliza Matusiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

  W szkole nie ma całodobowej ochrony fizycznej, dlatego potrzebny był system, który mógłby automatycznie wykryć obecność ludzi na boisku w godzinach nocnych. Wykrycie takiej obecności może uruchomić oświetlenie na boisku oraz kamerę wizyjną, która zbierze materiał do późniejszej analizy i wykorzystania przez np. straż miejską lub policję.

  Na podstawie materiału z kamery wizyjnej możemy podjąć skuteczną interwencję, aby przeciwdziałać takim zachowaniom w tym miejscu w przyszłości. Wokół szkoły, konkretnie na wyjeździe, mamy jednak jeszcze jeden newralgiczny punkt – kierowcy opuszczający jej teren mają ograniczoną widoczność chodnika. W tym miejscu na przestrzeni ostatnich lat dochodziło do wielu niebezpiecznych zdarzeń, potrąceń pieszych, rowerzystów czy w ostatnim czasie osób poruszających się ze sporą prędkością na hulajnogach. Zgłoszenie konkursowe zawiera także instalację sygnału świetlnego w tym miejscu, aby zwiększyć czujność zarówno kierowców, jak i osób poruszających się po chodniku – dodaje Tomasz Makrocki, komendant straży miejskiej w Pabianicach.

  O bezpieczeństwie wypowiedział się także starosta Krzysztof Habura: – Bardzo cieszymy się ze wszelkich inicjatyw tego typu, albowiem dbanie o bezpieczeństwo jest to nasz wspólny obowiązek, zwłaszcza jeśli dotyczy dzieci i młodzieży. Szkoła powinna być miejscem szczególnie bezpiecznym, w którym młode umysły mogą skupić się na pogłębianiu wiedzy oraz rozwijaniu własnych umiejętności i pasji. Naszym priorytetem jest stworzenie idealnych warunków do nauki i rekreacji na terenie całego obiektu szkolnego. Dążymy do tego celu krok po kroku, a każda taka akcja, jak właśnie „Bezpieczny Zaułek”, pozwala nam przyspieszyć ten proces.

  foto: Axis

  Udostępnij