• Maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym mogą być dobrą alternatywą dla tabletek, w przypadku bólu mięśni i stawów. Działają one miejscowo, bezpośrednio w miejscu, w którym odczuwamy ból. Bóle mięśniowo-stawowe są powszechnym zjawiskiem u osób starszych, u osób prowadzących siedzący tryb życia, a także u osób, które intensywnie uprawiają sporty siłowe. Maści przeciwbólowe zawierają substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Najczęściej maści do stosowania na mięśnie i stawy mają dodatkowo działanie chłodzące lub rozgrzewające, dzięki czemu dają dodatkową ulgę w bólu.

  RODZAJE MAŚCI PRZECIWBÓLOWYCH – JAKĄ MAŚĆ WYBRAĆ?

  W aptekach możemy kupić kilka różnych rodzajów maści. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie opowiedzieć farmaceucie o tym co i w jaki sposób boli. Mając szczegółowe informacje, specjalista może zaproponować maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, które najlepiej zadziałają w przypadku konkretnych problemów. Najczęściej występujące maści, to maści, w których głównym lekiem przeciwbólowym jest ibuprofen, naproksen lub diklofenak. Są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które uśmierzają ból i przynoszą szybką ulgę. Przy bólu mięśni i stawów wykorzystać można także maści chłodzące lub rozgrzewające, maści z kolagenem, chondroityną, glukozaminą oraz maści ziołowe. Jeżeli ogólnodostępne leki okażą się nieskuteczne, lekarz może zaproponować maści, które dostępne są tylko na receptę i zawierają substancje w wyższych stężeniach i silniej działające, niż w przypadku leków, które kupimy bez recepty.

  RODZAJE MAŚCI PRZECIWBÓLOWYCH I PRZECIWZAPALNYCH:

  • maści chłodzące- w tego typu maściach najczęściej stosowanym składnikiem chłodzącym jest mentol. Jest to substancja, która ma niską temperaturę topnienia i parowania, przez co wywołuje ona miejscowe obniżenie temperatury skóry, które odczuwamy jako działanie chłodzące. Produkty chłodzące nie powinny być stosowane dłużej niż 10 dni. Najlepiej kiedy są wykorzystywane pod kontrolą i za zgodą lekarza.
  • maści rozgrzewające- głównym składnikiem rozgrzewającym jest kapsaicyna, pozyskiwana z owoców pieprzowca. Jej działanie polega na miejscowym podrażnianiu skóry, które daje uczucie ciepła. Ze względu na możliwe podrażnienia skóry, należy stosować je z umiarem. Nie stosuje się ich u dzieci poniżej 6 roku życia.
  • maści z kolagenem, chondroityną, glukozaminą na stawy- stosuje się je długotrwale (około 6-8 tygodni), ponieważ zastosowane jednorazowo nie dadzą pożądanego efektu. Zawarte w nich składniki są naturalnie występującymi składnikami chrząstki stawowej. Kolagen jest niezbędny do zachowania prawidłowej elastyczności stawów, chondroityna chroni ją przed urazami mechanicznymi, a glukozamina stymuluje syntezę kolagenu.
  • maści ziołowe- naturalne wyciągi roślinne działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zazwyczaj nie powodując innych niepożądanych efektów. W takich maściach najczęściej wykorzystuje się korzeń hakorośli (polecany na bóle reumatyczne), ziele kasztanowca, ziele arniki, ziele rozmarynu, szyszki chmielu (wykazują działanie przeciwzapalne), ziele tymianku, liść mięty (ma działanie chłodzące, miejscowo znieczulające)
  • maści na receptę- stosowane, kiedy inne sposoby nie przyniosą efektów. Lekarz może zaproponować maść z ketoprofenem. Są to maści o bardzo silnym działaniu, które mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza. Nie przepisuje się ich nigdy dzieciom do 15 roku życia, kobietom w ciąży (szczególnie powyżej 6 miesiąca ciąży) oraz matkom karmiącym.

   DLACZEGO WYBRAĆ MAŚĆ, ZAMIAST TABLETEK?

  Kiedy ból zlokalizowany jest w jednym miejscu, warto postawić na lek, który działa miejscowo. Tabletki przeciwbólowe mogą drażnić błonę śluzową żołądka. Niektórzy pacjenci nie mogą przyjmować ich np. ze względu na chorobę wrzodową, refluks czy zgagę, a także ze względu na inne leki, które wchodzą w interakcję z tabletkami przeciwbólowymi. Aby odciążyć żołądek, najlepiej sięgnąć po maść, która działa bezpośrednio na źródło bólu.

  MAŚCI PRZECIWBÓLOWE- PRZECIWWSKAZANIA

  Istnieją sytuacje, kiedy nie można zastosować maści przeciwbólowych. Nie są one polecane dzieciom poniżej 12 roku życia, a także kobietom w ciąży. Lepiej zrezygnować z nich także, kiedy na skórze występuje wysypka, bąble lub mamy np. rankę.

  Udostępnij