• 28 kwietnia kończy się sprzedaż węgla przez samorządy w ramach preferencyjnego zakupu na dotychczasowych zasadach. Po nowelizacji przepisów od maja nastąpią zmiany w programie dystrybucji węgla.

  Pabianice były jednym z pierwszych samorządów w regionie, które odpowiedziały na apel rządu i włączyły się w zakup tańszego węgla dla mieszkańców. Przyjmowaniem, weryfikacją wniosków oraz opłatami zajął się Urząd Miejski, natomiast dystrybucją – Zakład Energetyki Cieplnej.

  W sezonie grzewczym 2022/2023 jedno uprawnione gospodarstwo domowe mogło kupić na preferencyjnych warunkach 3 tony węgla po cenie 1970 zł za tonę. 4 listopada 2022 roku UM rozpoczął przyjmowanie wniosków, na początku grudnia nastąpiły odbiory pierwszej dostawy węgla z ZEC.

  Do Urzędu Miejskiego złożono 2105 wniosków o zakup preferencyjny paliwa stałego: 1764 rozpatrzone pozytywnie, 29 negatywnie, 312 osób zrezygnowało. Na podstawie złożonych wniosków miasto zamówiło w Polskiej Grupie Górniczej około 2,6 tony węgla z trzech polskich kopalni – informuje Aneta Klimek, rzeczniczka ratusza.

  Z zakupu preferencyjnego paliwa stałego skorzystały 1764 gospodarstwa domowe (w 2022 – 507, w 2023 – 1220). Reszta zamówień jest w trakcie realizacji.

  Najchętniej kupowano ekogroszek, kostkę, orzech i groszek IIMożna przyjąć, że dziennie ZEC wydawał średnio około 60-70 ton węgla dla około 40-50 gospodarstw. Najwięcej w styczniu i lutym – od 108 do 128 ton węgla dziennie. Do końca kwietnia opłacone zamówienia zostaną zrealizowane, z wyjątkiem kilku osób, które z przyczyn losowych nie mogły odebrać i zrobią to na początku maja. Sprzedano 2580 ton węgla.

  Nowelizacja przepisów przedłużyła sprzedaż węgla przez samorządy. Osoba fizyczna reprezentująca uprawnione gospodarstwo domowe będzie mogła zakupić węgiel bez limitu, w dowolnej gminie prowadzącej sprzedaż końcową. W Pabianicach do sprzedaży końcowej pozostało 130 ton  węgla (5 proc.) we frakcjach: groszek II, orzech, ekogroszek i kostka. Są  to zamówienia nieodebrane i resztki dostaw – dodaje rzeczniczka.

  Cena wynosi 1800 zł brutto za tonę. Wniosek o zakup preferencyjny węgla od 4 maja będzie można złożyć papierowo w Urzędzie Miejskim przy ul. św. Jana 4 (referat programów priorytetowych w wydziale inwestycji miejskich, pokój nr 20).

  Wzór wniosku, kryteria i procedura realizacji zamówienia pozostają bez zmian. Sprzedaż będzie prowadzona w kolejności zgłoszeń do wyczerpania węgla, który pozostał na placu.

  Udostępnij