• Warsztat Terapii Zajęciowej to placówka działająca w strukturach Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej. Każdego dnia swoje zdolności i potencjały rozwija tam 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

  Celem warsztatu jest: aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

  Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną nadal w Polsce łączy się z różnymi trudnościami. Pomimo edukacji i projektów poszerzających świadomość część Polaków nadal ma opory wobec włączania osób pełnosprawnych inaczej w pełnowartościowe życie społeczne i zawodowe.

  W Pabianicach Diamenty (uczestnicy WTZ) są już rozpoznawalni przez mieszkańców. Coraz częściej na ulicy są witani uśmiechem i życzliwymi gestami. Uczestnicy warsztatu na przestrzeni lat wykazali się swoimi zdolnościami artystycznymi (czołowe miejsca w regionalnych i ogólnopolskich konkursach wokalnych, tanecznych i plastyczne, wystawy i koncerty dla mieszkańców naszego miasta). Podczas warsztatów w przedszkolach i szkołach, realizując Pabianicką Klinikę Pluszaków, łamią bariery wobec niepełnosprawności już u najmłodszych – mówi Agnieszka Jaksa, kierowniczka WTZ.

    Na co dzień uczestnicy WTZ realizują terapię zajęciową w 7 pracowniach (stolarska, makrama, plastyczna, artystyczna, krawiecka, komputerowa, gospodarstwa domowego). Korzystają również z rehabilitacji ruchowej, muzykoterapii, psychoedukacji, socjoterapii, treningu ekonomicznego, treningu czystości i treningów społecznych. Kilka lat temu została utworzona nowa pracownia, czyli pracownia rozwoju społeczno-zawodowego. Od tego czasu uczestnicy intensywniej wdrażali aspekty zawodowe. Krok po kroku, oswajając opór i obawy wśród rodziców, jak i samych uczestników, przyszedł czas na praktyki zawodowe.

  – Pół roku temu nawiązaliśmy współpracę z Centrum DZWONI w Zgierzu i rozpoczęliśmy wspólny projekt „Centrum Doradztwa Zawodowego i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Projekt rozpoczął się od wybrania 7 uczestników, którzy najbardziej rokowali na zatrudnienie. Uczestniczyli w cyklu teoretycznych warsztatów prowadzonych przez psychologa i trenerki pracy ze Zgierza Doroty Chachuły i Beaty Cieślak. Kolejny krok to próbki pracy mające na celu poznanie stanowiska pracy i sprawdzenie, czy będzie ono odpowiednio dostosowane do potrzeb praktykantów. Udane próbki pracy przekształciły się w praktyki zawodowe – opowiada pani kierownik

  Jako pierwsi praktyki rozpoczęli Karolina Wiatrowska i Dawid Kalinowski w Miejskiej Bibliotece Publicznej na stanowisku pomoc bibliotekarza. Do ich obowiązków należało: układanie książek w porządku alfabetycznym, porządkowanie gier i puzzli na zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz segregowanie archiwalnych numerów czasopism.

  Kolejna para to Andżelika Mrówka i Grzegorz Malinowski, którzy swoje doświadczenie zawodowe pozyskiwali w Fabryce Wełny Hotel  & Spa. Andżelika pracowała na stanowisku pomocy pokojowej. Do jej zadań należało: zmiana pościeli, przygotowanie łóżek według przyjętych standardów, wycieranie kurzu na meblach i parapetach, a także odkurzanie. Kolejnymi czynnościami, których nauczyła się uczestniczka, były: przygotowanie zestawu do parzenia kawy i herbaty, uzupełnianie przyborów toaletowych, braków w szafach oraz przygotowanie minibaru. Andżelika bardzo dokładnie i sumiennie wykonywała swoje obowiązki.

  – Grzegorz pracował na stanowisku pracownika sprzątającego. Dbał o czystość części wspólnych. Zajmował się odkurzaniem korytarzy hotelowych, czyścił ramy okien, wycierał parapety oraz szklane drzwi. Grzegorz pomagał też paniom pokojowym, uzupełniając ich wózki w środki chemiczne, produkty papierowe, a także pościel. Wykazał się dokładnością, cierpliwością. Widać było, że praca sprawia mu przyjemność – wspomina Jaksa.

  Ostatnia grupa to Paweł Wiszowaty, Marcin Głowacki i Janusz Bieniek, którzy praktyki realizowali w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach. Cała trójka pracowała na stanowisku pracowników sprzątających. Do ich zadań należało: czyszczenie trybun dla widzów przy boisku koszykówki, sprzątanie hali do tenisa stołowego (czyszczenie parapetów, kaloryferów, stołów do ping-ponga), sprzątanie magazynu na sprzęt sportowy i szatni zawodników. Panowie wykazali się rzetelnością, dokładnością i dużą motywacją do pracy.

  – Każdy uczestnik odkrywał swoje nowe kompetencje przy wsparciu trenerek pracy ze Zgierza, które cały czas służyły wsparciem, pokazywały, jak ważna i wartościowa może być samodzielna praca. W realizacji praktyk wspierała również trenerka z WTZ Agnieszka Gorzelak – mówi pani kierownik.

  W wyniku praktyk dwóch uczestników WTZ jest w gotowości do podjęcia pracy. To będzie kolejny krok w tym zakresie, obecnie sprawdzają swoje siły w Afloparku.

  Uroczyste podsumowanie

  W kwietniu odbyło się uroczyste podsumowanie pionierskich praktyk w Pabianicach. Na spotkaniu uczestnicy zaprezentowali reklamę swoich praktykowanych zawodów oraz podzielili się wrażeniami z praktyk. W tym ważnym dniu uczestniczyli również pracodawcy i kierownicy, którzy podjęli z WTZ współpracę, oraz osoby decyzyjne: prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, starosta Krzysztof Habura, członek zarządu powiatu Robert Kraska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Magdalena Werstak, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Zofia Kriger-Kozłowska i dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej Katarzyna Cegiełka.

  – To był wyjątkowy dzień. Wszyscy razem świętowaliśmy odwagę, współpracę, determinację i naszą rzetelną wspólną pracę i współpracę – podsumowała Agnieszka Jaksa. – Z całego serca dziękujemy trenerkom z Centrum DZWONI ze Zgierza, które pokazały, że osoby z niepełnosprawnością mają znakomite kompetencje, ogromną wewnętrzną motywację i czerpią dużo radości z wykonywanej pracy. Dziękujemy osobom, które wsparły nas w przełamaniu oporów oraz widzą sens i wielką korzyść w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. To Marzena Litman – dyrektor MBP, Sylwia Raczyńska – dyrektor hotelu Fabryka Wełny, Piotr Adamski – dyrektor MOSiR oraz Łukasz Zieliński – kierownik hali sportowej Włókniarz.

  Docelowo wszyscy uczestnicy wezmą udział w praktykach.

  Szefowa Warsztatu Terapii Zajęciowej wierzy, że w naszym mieście jest wielu pracodawców, którzy są otwarci na współpracę i widzą w niej wartość. Osoby z niepełnosprawnością mogą mieć dostęp do wszystkiego, w praktyce tak nie jest. Ograniczenia wynikają nie tylko z zapisów prawnych, ale z oporów i barier będących w głowach wielu z nas. Praktyki zawodowe dają przestrzeń, aby uczestnik odkrył w sobie nowe potencjały, mocniej uwierzył w siebie, a pracodawca otrzymał rzetelnie wykonaną pracę i wewnętrznie zamotywanego członka zespołu, który pomimo trudności z radością wykona zadanie, inspirując współpracowników do otwartości i refleksji.

  foto: WTZ

  Udostępnij