• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Warsztat Terapii Zajęciowej to placówka działająca w strukturach Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej. Każdego dnia swoje zdolności i potencjały rozwija tam 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

    Celem warsztatu jest: aktywne wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, stwarzanie osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

    Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną nadal w Polsce łączy się z różnymi trudnościami. Pomimo edukacji i projektów poszerzających świadomość część Polaków nadal ma opory wobec włączania osób pełnosprawnych inaczej w pełnowartościowe życie społeczne i zawodowe.

    W Pabianicach Diamenty (uczestnicy WTZ) są już rozpoznawalni przez mieszkańców. Coraz częściej na ulicy są witani uśmiechem i życzliwymi gestami. Uczestnicy warsztatu na przestrzeni lat wykazali się swoimi zdolnościami artystycznymi (czołowe miejsca w regionalnych i ogólnopolskich konkursach wokalnych, tanecznych i plastyczne, wystawy i koncerty dla mieszkańców naszego miasta). Podczas warsztatów w przedszkolach i szkołach, realizując Pabianicką Klinikę Pluszaków, łamią bariery wobec niepełnosprawności już u najmłodszych – mówi Agnieszka Jaksa, kierowniczka WTZ.

      Na co dzień uczestnicy WTZ realizują terapię zajęciową w 7 pracowniach (stolarska, makrama, plastyczna, artystyczna, krawiecka, komputerowa, gospodarstwa domowego). Korzystają również z rehabilitacji ruchowej, muzykoterapii, psychoedukacji, socjoterapii, treningu ekonomicznego, treningu czystości i treningów społecznych. Kilka lat temu została utworzona nowa pracownia, czyli pracownia rozwoju społeczno-zawodowego. Od tego czasu uczestnicy intensywniej wdrażali aspekty zawodowe. Krok po kroku, oswajając opór i obawy wśród rodziców, jak i samych uczestników, przyszedł czas na praktyki zawodowe.

    – Pół roku temu nawiązaliśmy współpracę z Centrum DZWONI w Zgierzu i rozpoczęliśmy wspólny projekt „Centrum Doradztwa Zawodowego i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Projekt rozpoczął się od wybrania 7 uczestników, którzy najbardziej rokowali na zatrudnienie. Uczestniczyli w cyklu teoretycznych warsztatów prowadzonych przez psychologa i trenerki pracy ze Zgierza Doroty Chachuły i Beaty Cieślak. Kolejny krok to próbki pracy mające na celu poznanie stanowiska pracy i sprawdzenie, czy będzie ono odpowiednio dostosowane do potrzeb praktykantów. Udane próbki pracy przekształciły się w praktyki zawodowe – opowiada pani kierownik

    Jako pierwsi praktyki rozpoczęli Karolina Wiatrowska i Dawid Kalinowski w Miejskiej Bibliotece Publicznej na stanowisku pomoc bibliotekarza. Do ich obowiązków należało: układanie książek w porządku alfabetycznym, porządkowanie gier i puzzli na zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz segregowanie archiwalnych numerów czasopism.

    Kolejna para to Andżelika Mrówka i Grzegorz Malinowski, którzy swoje doświadczenie zawodowe pozyskiwali w Fabryce Wełny Hotel  & Spa. Andżelika pracowała na stanowisku pomocy pokojowej. Do jej zadań należało: zmiana pościeli, przygotowanie łóżek według przyjętych standardów, wycieranie kurzu na meblach i parapetach, a także odkurzanie. Kolejnymi czynnościami, których nauczyła się uczestniczka, były: przygotowanie zestawu do parzenia kawy i herbaty, uzupełnianie przyborów toaletowych, braków w szafach oraz przygotowanie minibaru. Andżelika bardzo dokładnie i sumiennie wykonywała swoje obowiązki.

    – Grzegorz pracował na stanowisku pracownika sprzątającego. Dbał o czystość części wspólnych. Zajmował się odkurzaniem korytarzy hotelowych, czyścił ramy okien, wycierał parapety oraz szklane drzwi. Grzegorz pomagał też paniom pokojowym, uzupełniając ich wózki w środki chemiczne, produkty papierowe, a także pościel. Wykazał się dokładnością, cierpliwością. Widać było, że praca sprawia mu przyjemność – wspomina Jaksa.

    Ostatnia grupa to Paweł Wiszowaty, Marcin Głowacki i Janusz Bieniek, którzy praktyki realizowali w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach. Cała trójka pracowała na stanowisku pracowników sprzątających. Do ich zadań należało: czyszczenie trybun dla widzów przy boisku koszykówki, sprzątanie hali do tenisa stołowego (czyszczenie parapetów, kaloryferów, stołów do ping-ponga), sprzątanie magazynu na sprzęt sportowy i szatni zawodników. Panowie wykazali się rzetelnością, dokładnością i dużą motywacją do pracy.

    – Każdy uczestnik odkrywał swoje nowe kompetencje przy wsparciu trenerek pracy ze Zgierza, które cały czas służyły wsparciem, pokazywały, jak ważna i wartościowa może być samodzielna praca. W realizacji praktyk wspierała również trenerka z WTZ Agnieszka Gorzelak – mówi pani kierownik.

    W wyniku praktyk dwóch uczestników WTZ jest w gotowości do podjęcia pracy. To będzie kolejny krok w tym zakresie, obecnie sprawdzają swoje siły w Afloparku.

    Uroczyste podsumowanie

    W kwietniu odbyło się uroczyste podsumowanie pionierskich praktyk w Pabianicach. Na spotkaniu uczestnicy zaprezentowali reklamę swoich praktykowanych zawodów oraz podzielili się wrażeniami z praktyk. W tym ważnym dniu uczestniczyli również pracodawcy i kierownicy, którzy podjęli z WTZ współpracę, oraz osoby decyzyjne: prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, starosta Krzysztof Habura, członek zarządu powiatu Robert Kraska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Magdalena Werstak, wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Zofia Kriger-Kozłowska i dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej Katarzyna Cegiełka.

    – To był wyjątkowy dzień. Wszyscy razem świętowaliśmy odwagę, współpracę, determinację i naszą rzetelną wspólną pracę i współpracę – podsumowała Agnieszka Jaksa. – Z całego serca dziękujemy trenerkom z Centrum DZWONI ze Zgierza, które pokazały, że osoby z niepełnosprawnością mają znakomite kompetencje, ogromną wewnętrzną motywację i czerpią dużo radości z wykonywanej pracy. Dziękujemy osobom, które wsparły nas w przełamaniu oporów oraz widzą sens i wielką korzyść w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. To Marzena Litman – dyrektor MBP, Sylwia Raczyńska – dyrektor hotelu Fabryka Wełny, Piotr Adamski – dyrektor MOSiR oraz Łukasz Zieliński – kierownik hali sportowej Włókniarz.

    Docelowo wszyscy uczestnicy wezmą udział w praktykach.

    Szefowa Warsztatu Terapii Zajęciowej wierzy, że w naszym mieście jest wielu pracodawców, którzy są otwarci na współpracę i widzą w niej wartość. Osoby z niepełnosprawnością mogą mieć dostęp do wszystkiego, w praktyce tak nie jest. Ograniczenia wynikają nie tylko z zapisów prawnych, ale z oporów i barier będących w głowach wielu z nas. Praktyki zawodowe dają przestrzeń, aby uczestnik odkrył w sobie nowe potencjały, mocniej uwierzył w siebie, a pracodawca otrzymał rzetelnie wykonaną pracę i wewnętrznie zamotywanego członka zespołu, który pomimo trudności z radością wykona zadanie, inspirując współpracowników do otwartości i refleksji.

    foto: WTZ

    Udostępnij