• News will be here
 • Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji Trzeciego Maja – wszystko to będziemy celebrować w pierwszomajowy weekend.

  1 maja – Święto Pracy

  Czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. To święto klasy robotniczej obchodzone od 1890 roku, wprowadzone przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń z początku maja 1886. W Chicago odbył się wtedy strajk będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wprowadzając to święto, chciano uhonorować oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie poniósł ruch robotniczy.

  W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się wbrew woli zaborców. Demonstracje i starcia z wojskiem carskim miały miejsce także w czasie rewolucji 1905 roku. Podobne pochody klasowych organizacji robotniczych i partii lewicowych odbywały się w okresie II RP. Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne święto wolne od pracy był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku. 1 maja stał się świętem państwowym jednak dopiero w roku 1950. W czasach PRL organizowano tzw. pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

  Od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach Polska znajduje się w Unii Europejskiej.

  2 maja – Dzień Flagi

  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone na mocy ustawy z 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wybór 2 maja nie był więc przypadkowy – chodziło o podkreślenie Dnia Polonii, a także o wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi.

  2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach popularny jest zwyczaj noszenia kokardy narodowej. Spopularyzował to prezydent Lech Kaczyński, a kontynuował Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

  3 maja – Święto Konstytucji

  Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji w 1791 roku. Była drugą po korsykańskiej konstytucją w nowożytnej Europie, a na świecie trzecią po amerykańskiej. Dzień uchwalenia Konstytucji został uznany za święto już 5 maja 1791. Oficjalnie ustanowiony został w 1919 i ponownie w 1990 roku.

  W okresie zaborów obchody rocznic Konstytucji były zakazane. Polacy, którzy odważyli się celebrować, byli surowo karani przez władze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku. Od 1946 roku władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 1951 roku. Przywrócono je po obaleniu komunizmu w 1990 roku.

  Udostępnij