• Pabianiczanie, jak co roku, godnie świętowali dzisiaj kolejną, 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  O godz. 10.00 odprawiono uroczystą mszę świętą w kościele św. Mateusza, na której spotkali się przedstawiciele władz i pabianiczanie, a oprawę uroczystości zagwarantowała orkiestra dęta OSP z Górki Pabianickiej.

  W trakcie uroczystości 3-majowych na placu przed kościołem św. Mateusza odbył się uroczysty pochód pocztów sztandarowych szkół i instytucji działających w naszym mieście. Przed pomnikiem Niepodległości złożono hołd poległym w obronie ojczyzny. Wśród uczestników byli m.in. harcerze, uczniowie pabianickich szkół podstawowych i średnich oraz organizacji miejskich i powiatowych.

  W czasie uroczystości głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak:

  – Kilkakrotnie w ciągu roku zbieramy się tu, by uczcić najważniejsze rocznice w historii naszej ojczyzny. Dziś obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. (…) Była ona reakcją na kryzys wewnętrzny i agresję sąsiadujących państw – Rosji i Prus. Jej uchwalenie świadczyło o niezwykle wysokiej kulturze politycznej w ówczesnej Polsce. Konstytucja ta wprowadziła wiele nowatorskich postanowień, jak między innymi zwiększenie władzy centralnej, a także ograniczenie uprawnień szlachty. Jest uważana za dokument wprowadzający nowoczesne idee polityczne. Zapewniła między innymi trójpodział władzy, a także gwarantowała wolność osobistą, swobodę wyznania i wykonywania zawodu. Obowiązywała jednak tylko 14 miesięcy. Mimo to została ważnym symbolem walki o wolność i niepodległość.

  Krzysztof Rąkowski, przewodniczący Rady Miejskiej, który również zabrał głos w trakcie uroczystości, zaznaczył, że święto uchwalenia konstytucji to okazja zamanifestowania, że jako Polacy pamiętamy o swoim dziedzictwie zarówno kulturowym, jak i politycznym. Podkreślił, że jest to doskonała okazja do refleksji nad przeszłością, jak i przyszłością państwa.

  Kolejnym punktem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja było uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, po którym kolejne grupy i przedstawiciele osób publicznych m.in. posłów, senatorów oraz m.in. Światowego Związku Sybiraków Koło w Pabianicach i Związku Rezerwistów Wojska Polskiego, składały kwiaty przed pomnikiem Niepodległości.  Wartę pełnili przy nim pabianiccy harcerze.

  Udostępnij