• Począwszy od dziś (4 maja), kolejne dni upłyną wielu osobom wchodzącym w dorosłość pod znakiem sprawdzania swojej wiedzy, nieuniknionego stresu, a z czasem również pytania „co dalej?”.

    Pierwszego dnia maturalnej „batalii” wybraliśmy się do II Liceum Ogólnokształcącego, by sprawdzić…

    Jak czują się uczniowie? Czy ogarnia ich strach? A może nie czują obaw? W końcu jeszcze przed wejściem na halę powiatową powtarzali motywy z lektur i wzajemnie się odpytywali. Okazuje się, że większość z nich czuła się dziś bardzo swobodnie, ze spokojem podchodzili do egzaminu. Jednak mimo zapewnień na twarzach niektórych młodych ludzi przed wejściem do sali widać było wyraźne napięcie. Nic w tym dziwnego, lada chwila mieli „stanąć oko w oko” z egzaminem dojrzałości.

    Co powiedzieli?

    – Czuję się świetnie, nie stresuję się. Bałam się tylko, że… zaśpię – powiedziała maturzystka Ania.

    – Jestem przygotowany. Naukę zacząłem od tego, czego najbardziej nie lubiłem. Na koniec zostawiłem same fajne tematy. Ale teraz nie wiem, co pójdzie mi dobrze – twierdził abiturient II LO.

    W tej szkole do matury podchodzi 119 absolwentów. Jak zapewnia dyrektor Krzysztof Zajda, wyniki przeprowadzanych w tym roku szkolnym egzaminów próbnych były zadowalające, a dzisiejszym maturzystom życzy jeszcze większych sukcesów!

    Redakcja dołącza się do tych życzeń.

    Tegoroczne egzaminy rozpoczęły się w czwartek pisemnym egzaminem na poziomie podstawowym z języka polskiego. Matura 2023 zostanie przeprowadzona w dwóch formułach: 2015 (absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum) oraz 2023 (absolwenci 4-letniego liceum i 5-letniego technikum). W dalszym ciągu przedmiotami obowiązkowymi są język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Młodzież będzie podchodzić również do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego.

    Następują jednak zmiany, m.in. w trakcie pisanych dzisiaj egzaminów pisemnych z języka polskiego uczniowie otrzymują dwa arkusze egzaminacyjne: dotyczący języka polskiego w użyciu oraz zawierający test historycznoliteracki. W wypracowaniu odwołują się do dwóch utworów literackich, w tym jednego z kanonu lektur obowiązkowych, w których muszą być zawarte dwa konteksty. W „królewskich” arkuszach z matematyki nie przerażą ich zadania punktowane na 5/6 punktów – zrezygnowano z nich w tym roku na rzecz większej liczby zadań za 1 bądź 2 punkty. W tym roku powrócono również do przeprowadzania egzaminów ustnych z języka polskiego oraz obcego nowożytnego.

    W I Liceum Ogólnokształcącym do matury przystąpiło w tym roku 127 uczniów.

    Udostępnij