• Wizyta marszałka w Ukrainie poprzedziła patriotyczny weekend majowy. A przed nami wyjątkowa noc…

  Ta wizyta to był bezcenny gest. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Iwona Koperska, przewodnicząca sejmiku województwa, wzięli udział w Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie. Głównym tematem obrad samorządowców z całej Europy była współpraca na rzecz odbudowy zniszczonego wojną państwa. Była to jednocześnie manifestacja solidarności i wyraz poparcia dla walczącego o wolność narodu ukraińskiego.

  Na szczyt zaproszeni zostali przedstawiciele regionów najbardziej zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy m.in. z Polski, Austrii, Włoch czy Danii. – Otwieramy nowy poziom interakcji między społecznościami Ukrainy i społecznościami krajów partnerskich – powiedział do uczestników Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

  Gościem szczytu był Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

  – Samorząd terytorialny jest jednym z fundamentów demokracji, dlatego Łódzkie od samego wybuchu wojny wspiera nasze partnerskie samorządy ukraińskie – podkreśla marszałek Schreiber, który podczas wizyty odwiedził też obwód winnicki – jeden z regionów partnerskich Łódzkiego w Ukrainie.

  – Współpraca między naszymi regionami układa się bardzo dobrze i jestem zaszczycony, że zakres tego partnerstwa jest poszerzany, a nasze regiony współpracują nie tylko na papierze, ale jako bracia – podkreślił Serhij Borzov.

  Zabezpieczeni cyfrowo

  Już w Łodzi, po powrocie, marszałek razem z ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu „Cyfrowe Województwo”. W ramach konkursu każde z województw otrzyma po milionie złotych.

  – Za te pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, zwiększyć zakres cyberbezpieczeństwa – podkreślił podczas konferencji prasowej minister Janusz Cieszyński.

  Majowe świętowanie

  Miniony tydzień to szereg uroczystości patriotycznych. Wstępem do świętowania był koncert „Witaj Majowa Jutrzenko” w Aleksandrowie Łódzkim. Soliści Teatru Wielkiego porwali publiczność, w tym marszałka Grzegorza Schreibera, do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Koncert zorganizowany został w ramach cyklu „Z operą przez Łódzkie”.
  Narodowe Święto Trzeciego Maja obchodzone było uroczyście w całym województwie. Marszałek Grzegorz Schreiber rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji celebrował razem z mieszkańcami Łasku, na uroczystościach wojewódzkich w Łodzi zarząd reprezentował natomiast wicemarszałek Piotr Adamczyk.

  Bardzo kulturalna noc

  A przed nami jedyna noc w swoim rodzaju. Placówki kulturalne województwa łódzkiego już szykują się do Nocy Muzeów. Przypadnie ona z 13 na 14 maja.

  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oferuje wystawy w siedzibie przy pl. Wolności w Łodzi, a w Grodzisku w Tumie zaprezentowany zostanie pokaz walk i uzbrojenia średniowiecznego! Biblioteka im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przygotowała m.in. pokój zagadek oraz spotkanie z… Czarownicą w 100-lecie powstania wytwórni Walta Disney`a. Muzeum Sztuki zaprasza do swoich trzech siedzib nie tylko na wystawy, ale i warsztaty. Ma też propozycje edukacyjne.

  Udostępnij