• NFZ informuje, że w poniedziałek, 8 maja, w godz. 14.00 – 17.00 w Sali Obsługi Klientów w Łodzi przy ul. Targowej 35 będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarza okulisty z MCM im. Jonschera w Łodzi.

  9 maja przypada Dzień Okulisty i Okulistyki ustanowiony w rocznicę urodzin (1836) Ferdinada Monoyera, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej z Lyonu. Zdefiniował on dioptrie i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku.

  Dzień wcześniej NFZ zaprasza na konsultacje u okulisty. Pacjenci będą mogli porozmawiać na temat chorób oczu i metod zapobiegania powikłaniom cukrzycowym. Lekarz okulista wykona: badania przedmiotowe oczodołu, powieki, wielkości i ruchomości gałek ocznych, badanie ostrości wzroku, pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie co najmniej 2,2 miliarda ludzi ma zaburzenia widzenia. Prawie 50% Polaków w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie. W Polsce na jaskrę cierpi ok. 800 tys. osób, a tylko 65 tys. z nich jest leczonych. 70% przypadków wykrywanych jest zbyt późno.

  Profilaktyka

  Ryzyko wystąpienia chorób oczu mogą zmniejszyć zmiany w trybie życia:

  Zdrowe żywienie. Wybieraj produkty bogate w luteinę odpowiedzialną za ochronę naczyń włosowatych siatkówki (jarmuż, szpinak, borówka amerykańska, natka pietruszki, brokuły, cukinia), kwasy omega-3 (łosoś, makrela i tuńczyk), cynk, karotenoidy i witaminy A, C i E.

  Aktywność fizyczna. Uprawiaj regularnie, umiarkowaną aktywność fizyczną 150–300 minut tygodniowo.

  Rezygnacja z używek. Rzuć palenie. Ogranicz alkohol.

  Ochrona oczu przed urazami i szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Noś okulary ochronne oraz z filtrem UV.

  Higiena pracy z komputerem. Dbaj o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, odpowiednią odległość od monitora (min. 70 cm). Zrób przerwę po 30 min. pracy i przeznacz ją na ćwiczenia oczu – pomrugaj, przenoś wzrok w dal; wietrz pomieszczenie, jeśli masz wysuszone oczy, nawilżaj je specjalnymi kroplami do oczu.

  Higiena narządu wzroku. Myj twarz i oczy czystą wodą, nie pocieraj oczu brudnymi rękoma. Pamiętaj o higienie soczewek kontaktowych.

  Regularne badania okulistyczne. Podstawowe badania okulistyczne trwają kilkanaście minut, są bezbolesne i bezpieczne.

  Udostępnij