• W niedzielę, 14 maja, odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Łączy Nas Powietrze”. W jego trakcie uczestnicy wysłali sygnał SOS. Chodzi o wdychane przez nas zanieczyszczenia…

  Rajd wystartował w niedzielne przedpołudnie z parku na Zatorzu. Dystans wynosił 13 km. Po drodze było kilka przerw, w trakcie których odbywały się konkursy i zabawy. Nie zabrakło również informacji o jakości powietrza i sposobach walki ze smogiem.

  W trakcie wydarzenia uczestnicy (około 70 osób) ustawili się w napis „SOS”.

  Wzywamy pomocy z Zatorza. Z osiedla, na którym dusimy się w sezonie grzewczym. Wzywamy pomocy w procesie likwidacji kopciuchów, na który potrzebne są ogromne pieniądze i zdecydowane działania na każdym szczeblu władzy, zaczynając od miasta, po władze wojewódzkie, władze naszego kraju, a nawet Unii Europejskiej. Wciąż potrzebujemy wyższych kwot dotacyjnych w programie „Czyste Powietrze”, szybszych i prostszych procesów wymiany kopciuchów. Wzywamy pomocy. Nasze dzieci w Pabianicach rocznie pochłaniają tyle rakotwórczego benzo(a)pirenu, co podczas wypalania 1000 papierosów, czyli prawie trzech papierosów dziennie. Liczba pacjentów na oddziale onkologicznym wciąż rośnie i zanieczyszczone powietrze ma na to wpływ. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do 50 tysięcy zgonów rocznie w całym kraju i jest to o 15 razy więcej niż w wypadkach drogowych – mówi Aneta Banasiak z Alarmu Smogowego Pabianice.

  foto: Alarm Smogowy Pabianice

  Udostępnij

  REKLAMA
  STAROSTWO
  REKLAMA
  NAJNOWSZE WYDANIE

  REKLAMA

  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA