• VernissagE to rockowy zespół, w skład którego wchodzą muzycy z Pabianic i okolic. O jego historii i działalności rozmawiamy z perkusistą, a prywatnie właścicielem sieci sklepów „SZOK”, Sebastianem Wernerem oraz basistą Witkiem Rajczakiem.

  Jak to się zaczęło?

  Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy basisty Witka Rajczaka ze Zduńskiej Woli i to właśnie tam początkowo odbywały się próby. W skład wchodzili muzycy z tego miasta. W październiku 2009,  kiedy do zespołu dołączyli pabianiczanie, wokalista Łukasz Cieślak i gitarzysta Arek Jałmużna, oraz Jarek Piestrzyński z okolic Bełchatowa grający na instrumentach klawiszowych, zespół zaczął koncertować z własnym materiałem. W 2010 roku VernissagE dał kilka koncertów, w tym supportował zespół Feel. Na początku 2011 muzycy weszli do studia nagrań. Tam powstało debiutanckie demo pt. „Bajka”. Następnie, w marcu miała miejsce muzyczna premiera w rozgłośni Radia Parada 96,00 FM. W czerwcu 2011 VernissagE supportował Vintage i Formację Nieżywych Schabów z nowym perkusistą Sebastianem Wernerem. Teraz po latach stwierdzić możemy, że to my stanowimy fundament tego zespołu.

  Co było dalej?

  Na przełomie 2011 i 2012 zespół ponownie wchodzi do studia i rejestruje nowe utwory. Drugie demo pt. „Faktura” jest kolejnym przełomem w naszej historii. Utwór „Kraina Marzeń” startuje z powodzeniem w konkursach i plebiscytach na terenie całej Polski. Pierwszy raz w historii Łódzkiej Listy Przebojów (Plaster Łódzki) VernissagE utrzymuje pierwsze miejsce przez sześć notowań. W październiku 2012 roku utwór „Bajka” kwalifikuje się do Top 10 Listy Fabryki Zespołów na antenie ogólnopolskiego radia internetowego klasycyrocka.pl. Jako nowość utrzymuje się w zestawieniu, uzyskując wysoką, szóstą lokatę. „Bajka” konkuruje z utworami czołowych polskich wykonawców sceny alternatywnej, a VernissagE gromadzi wokół siebie grono fanów.

  Wiosną 2012 roku zespół przenosi się do Pabianic…

  Tak, w Pabianicach odbywały się nasze próby. Stąd w końcu pochodzi część osób związanych z kapelą. Intensywnie koncertowaliśmy w klubach Łodzi i regionu. W tym samym roku własnym nakładem wydaliśmy płytę zawierającą wybór dotychczasowych nagrań studyjnych. Jesienią zrealizowaliśmy pierwszy oficjalny wideoklip do utworu „Dźwięk”. Powstaje też profesjonalny zapis koncertowy na płycie DVD/blue-ray. Kolejnym sukcesem muzycznym jest dotarcie na pierwsze miejsce listy Klasycy Rocka z nagraniem pt. „Z kończącym się dniem”. Jest to druga propozycja, która znalazła uznanie wśród szerokiego grona słuchaczy.

  Lata 2013-2014 to złoty okres, ale też czas największych zmian w zespole.

  Koncertowanie stało się chlebem powszednim, choć chleba z grania nie było (uśmiech). Graliśmy koncerty co dwa tygodnie. Zdobywaliśmy doświadczenie i zgranie sceniczne, bawiąc się przy tym doskonale. Występowaliśmy w ciekawych miejscach, między innymi w warszawskim klubie „Progresja”. Klasycy Rocka puszczają nagranie „Z kończącym się dniem”, które dostało się na podium, zajmując pierwsze miejsce na liście. My w tym czasie weszliśmy ponownie do studia nagrań, aby zarejestrować mocny w swojej wymowie utwór „Chwytam nóż”, czyli protest-song na zło i otaczającą obłudę, który znalazł się na pierwszym krążku wydanym przez zespół. Po drodze do „sławy” zaliczyliśmy koncert podczas XVII Jarmarku Łaskiego, grając w towarzystwie kapel Habakuk i Strachy na Lachy. Rok 2014 powitaliśmy letnią premierą nagrania „Summertime”, które za kilka miesięcy okaże się najwyżej notowanym utworem podczas jubileuszowej setnej edycji Łódzkiej Listy Przebojów.

  Wiosną 2014 roku następuje zmiana wokalisty…

  Łukasza zastępuje „Czarna”, czyli Aleksandra Jachowicz-Henkiel, utalentowana wokalistka z Łodzi. Zespół tego lata zagrał jeszcze kilka koncertów, na przykład na Gali Miss Polski Ziemi Łódzkiej, X Jarmarku Zduńskowolskim i koncercie w Instytucie Europejskim w Łodzi. Medialną formą promocji był występ VernissagE w TVP 3 Łódź. Kolejnym doświadczeniem była praca nad nagraniami w Radio Łódź.

  Osiągacie swoją dojrzałość w latach 2014-2018…

  Tak można określić okres, w którym zespół został wzmocniony przez gitarzystę Sylwestra Paprockiego „Syfona” z Łodzi. Nie tylko brzmienie jego Gipsona to spowodowało, ale również charyzma i świeże spojrzenie na całość kapeli. Zaczęliśmy inaczej pracować nad pomysłami i aranżacjami utworów. Po czasie solidnych prób przyszła pora na wspólne koncerty. Był czad i pozytywna energia po pierwszym koncercie z „Syfonem” w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, który zapowiadał kolejne dobre występy.

  Zimą 2016 roku VernissagE wchodzi do renomowanego studia nagrań, by zarejestrować dźwięki na taśmę.

  Dosłownie na taśmę, bo tak pracują Krzysztof i Maciej z Tonn Studio. Współpraca przyniosła niewymierną korzyść, wartość muzyczną i walory artystyczne dla naszej twórczości. Utwory zostały „ukręcone” zawodowo, co otwierało drogę do dalszych działań promujących zespół. Wydana „epka” została dobrze przyjęta przez fanów i była promowana na koncertach, między innymi we Wrocławiu, Łodzi, Sieradzu. Do nagranego materiału został zrealizowany wideoklip „W sobie” w reżyserii Tomasza Sobczaka z Fat Fish Film. Nagranie „W sobie” trzykrotnie znalazło się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Radio RockTime. Końcówka lata to koncert w Zgierzu na II edycji Festiwalu City of Power. Ukazuje się także kolejne wideo VernissagE do kawałka „Poszarpani”, który bije rekord oglądalności wszystkich naszych klipów.

  Dużym wyróżnieniem była współpraca z aktorem Pawłem Królikowskim…

  Tak, ta współpraca zakończyła się filmem pod tytułem „…ulice mojej… Zduńskiej Woli”, gdzie podkładem muzycznym była nasza „Pomarańczowa Ballada”.

  Co działo się później?

  Rok 2017 to okres koncertów, a także czas na realizację nowych pomysłów w Tonn Studio. Powstają kolejne wideoklipy do utworów: „Cień” z niesamowitymi ilustracjami Macieja Gapińskiego oraz do kawałka „Jestem słońcem” w konwencji czarno-białych zdjęć. Właśnie ten kawałek, „Jestem słońcem”, zamyka pierwszym miejscem 239. notowanie Listy Przebojów Radia RockTime. Gramy dalej koncerty, dobrze się bawiąc. Ponownie zapraszają nas na III edycję City of Power w Zgierzu. Pod koniec roku udaje nam się dostać na listę Polskiego Radia „Czwórka” do audycji „Będzie Głośno”. W 2018 roku gramy sporo koncertów i nic nie zapowiada decyzji o odejściu z zespołu Sylwka Paprockiego. We wrześniu „Syfon” rozstaje się oficjalnie z zespołem, grając ostatni wspólny koncert na Festiwalu „Pociąg do Kolumny”.

  Ostatnie pięć lat to kolejne zmiany w zespole.

  W 2019 roku odchodzi Jarek, nasz klawiszowiec, autor wielu kompozycji i tekstów rozpoznawalnych już w dorobku VernissagE. Jednak determinacja naszej dwójki nie pozwala na zaprzepaszczenie wyznaczonego celu, jakim jest wspólne granie i tworzenie muzyki. Scementowana przyjaźń i wzajemne zrozumienie oraz cierpliwość dają nam motywację do pracy i poszukiwania ludzi o podobnej muzycznej pasji. W lutym 2019 dołączył do nas wybitnie utalentowany gitarzysta, kompozytor Bogdan Grad. Nawiązuje się wyjątkowa nić porozumienia i zmienia się brzmienie zespołu. Otwierają się nowe możliwości, również związane ze zmianą miejsca prób. Zespół przenosi się do własnego studia z możliwością nagrywania oraz organizowaniem koncertów dla 50 słuchaczy. Warunki prawie że luksusowe, jak na rockowe granie post-garażowe (uśmiech). Powstają nowe utwory, wspieramy inicjatywę charytatywnej pomocy koncertem „VernissagE & Mały RAP TERAPIA” w 2020 roku i promujemy młodych artystów-fotografów wspólnym wydarzeniem artystycznym „The Art Of Rock II” w Łasku w 2021 roku. Koncertujemy na letnim festiwalu „Leżaki” w Zduńskiej Woli oraz podczas Integracyjnego Zlotu Motocyklistów Powiatu Pabianickiego i Reaktywacji Historycznej Sekcji Motorowej PTC w Pabianicach. Powstają kolejne teledyski do nagrania „Mistyk” oraz do kultowej już „Krainy marzeń”, gdzie do współpracy zostaje zaproszony kwartet smyczkowy z PSM I i II stopnia w Zduńskiej Woli.

  Wtedy po raz pierwszy pojawia się młodziutka wokalistka Martyna Stawska „Martina”.

  Dośpiewuje drugie głosy i wokalizy. Jak to już w historii naszego zespołu bywało, zawsze musi coś niespodziewanie tąpnąć. Pandemia COVID-19 ograniczyła możliwość koncertowania. Oprócz tego powódź w studio prób i decyzja Aleksandry „Czarnej” o zakończeniu po siedmiu latach wspólnej przygody muzycznej. Niczym Feniks z popiołów musieliśmy otrzepać piórka, by iść dalej do przodu, tym razem z „Martiną”. Szybko powstało studyjne nagranie w hołdzie dla walczącej dzielnie Ukrainy  „Żyj Ukraino”, wykonane przez Martynę i ukraińską wokalistkę Irynę Karashchuk. Debiut koncertowy Martyny z naszym zespołem „Inicjacja” miał miejsce we wrześniu 2022 roku. Kolejny koncert odbył się w Manufakturze na Ogólnopolskiej Akcji Krwiodawstwa „Moto Serce” w kwietniu 2023 roku.

  Gdzie w najbliższym czasie można będzie was posłuchać?

  W najbliższym czasie gramy koncerty w Łaskim Domu Kultury (31 maja) oraz podczas obchodów Dni Zduńskiej Woli (18 czerwca). Serdecznie zapraszamy.

  Życzymy samych sukcesów i dziękujemy za rozmowę.

  rozmawiała: Klaudia Kardas

  foto: zbiory własne

  Udostępnij