• W środę, 24 maja, o godz. 17.00 w Kinie Tomi odbędzie się spotkanie „O przywracaniu pamięci” połączone z pokazem filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos światła”. Wstęp wolny, bez zapisów.

  „Ukos światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego to opowieść o odzyskiwaniu pamięci przez społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli, kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”.

  „Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu. Film dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Z imienia i nazwiska. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady. Zobaczymy tu niezwykłe spotkania, jak się okazuje, także i samych bohaterów filmu z nieznaną historią własnej rodziny” – czytamy na stronie wydarzenia.

  Czas trwania filmu to 72 min. Wydarzenie organizuje Pabianicki Sztetl. Partnerzy: Stowarzyszenie Centrum Badań Żydowskich, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan, Kino Teatr Tomi. 

  Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/267112625763438/?ref=newsfeed

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *