• Czerwiec 2023

  KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

  Bogdan Pawłowski, chor. Witold Borkowski

  1 czerwca | 11:00

  1 czerwca | 18:00

  2 czerwca | 11:00

  3 czerwca | 11:00

  4 czerwca | 17:00

  KRÓLEWNA ŚNIEŻKA z muzyką Bogdana Pawłowskiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawiła się w 1970 roku i choć od razu zyskała ogromny aplauz publiczności, nikt nie przypuszczał, że pobije wszelkie rekordy i pozostanie na scenie przez prawie pół wieku! Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów. Kolejne pokolenia Śnieżek, Królewiczów i krasnoludków z niezmiennym powodzeniem zbliżają do teatru, bawią i uczą kolejne pokolenia miłośników sztuki tańca. Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.

  Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy. Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń.

  SOBOTY KAMERALNE W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

  3 czerwca | 16:00

  Program:

  Bogdan Dowlasz – Selenopticum na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

  Michał Drewnowski – fortepian, Sławomira Wilga – skrzypce, Agata Nowak – wiolonczela

  Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy)

  I. Maestoso

  II. Larghetto

  III. Allegro vivace

  Michał Drewnowski – fortepian

  Franciszek Wachowicz – skrzypce I, Jędrzej Lemański – skrzypce II,

  Bartosz Paradowski – altówka, Sofie Bałazy – wiolonczela, Bartosz Stępień – kontrabas

  NIEDZIELNE PORANKI: KONCERT CHÓRU DZIECIĘCEGO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

  4 czerwca | 11:00

  Pasjonaci opery (i nie tylko!) doskonale znają uczucia, jakie się w nich rodzą, kiedy na scenie pojawiają się dzieci! Niestety nie często się to zdarza, ale jeśli już, to zawsze wywołuje zaskoczenie, dreszcz emocji, wielką sympatię i życzliwe uznanie. Nawet, jeśli dzieciaki nie kreują wielkich i odpowiedzialnych partii muzyczno-wokalnych, to zawsze czynią to z przejęciem i wdziękiem, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Któż, bowiem nie wzruszał się choćby trudnymi losami dziecięcych postaci z Madame Butterfly Pucciniego czy Normy Belliniego, komu nie przyniosły radości ich niewinne igraszki z Toski czy śpiewno-taneczne harce w atmosferze Cyganerii. I choć nie są to sceny kluczowe dzieła – to z pewnością na długo pozostają w pamięci każdego widza i sercach dziecięcych wykonawców.

  Młodzi artyści z Chóru dziecięcego naszego Teatru, przygotowani przez swego artystycznego opiekuna Macieja Salskiego, zaprezentują się w całej okazałości, w głównej roli i w repertuarze, którego nie śpiewają, na co dzień, a który wykonują z zaangażowaniem, radością i zaskakującym wyczuciem stylu i nastroju. Nie mamy wątpliwości, że to artystyczne spotkanie na Scenie Kameralnej z wokalną sztuką najmłodszych artystów nie tylko przyniesie Państwu wiele radości, ale także chwile wytchnienia i relaksu. Nie zabraknie też wokalno-muzycznych niespodzianek! Zapraszamy do Sali Kameralnej, kwiaty i oklaski dla młodych artystów mile widziane.

  PREMIERA – FAUST

  Charles Gounod

  17 czerwca | 19:00

  18 czerwca | 19:00

  20 czerwca | 18:30

  21 czerwca | 18:30

  Opera „Faust” to pełna magii i metafizyki baśń dla dorosłych, w której dylemat egzystencjalny głównego bohatera przedstawiony jest na tle opowieści o społeczeństwie czasów wojny, które pomimo historycznych okoliczności wciąż chce się bawić, kochać i szuka oparcia oraz etycznego kompasu w prostych wykładniach ludowej moralności i religijnych dogmatach. Nasza interpretacja „Fausta” opiera się na ambicji wysnucia baśni i mitu faustycznego na miarę naszych czasów. Proponujemy Państwu podróż w świat dystopii, świat futurystycznej fantazji o społeczeństwie przyszłości – konwencję zatem baśniową, jednak poprzez zawartą w niej społeczną gorzką obserwację, przeznaczoną dla widza dorosłego. W oparciu o obserwację współczesnego świata: toczącej się za naszą granicą wojny, kryzysów klimatycznych, postępującej ponownej militaryzacji społeczeństw i ich polaryzacji wysnuwamy opowieść o nowym porządku, społeczeństwie końca lat 30. XXI, które po doświadczeniu niszczących ziemię zbrojnych konfliktów militarnych jednoczy się w ściśle skodyfikowanych, kontrolowanych wspólnotach i stara poradzić sobie, dostępnymi metodami, z grozą otaczającego świata. Główny bohater, Faust to lekarz – patolog zajmujący się ofiarami wojny, przez wzgląd na swoją pracę pogrążony w wielkim zwątpieniu, co do natury człowieka, sensu własnej pracy, przytłoczony rozmiarem katastrofy, którą widzi w świecie. Doświadczenie magicznej przemiany i podróż, w której szuka Małgorzaty, to rodzaj wolterowskiej podróży inicjacyjnej, gdzie bohater podczas wędrówki odkrywa prawdy dotyczące natury świata. Małgorzata z kolei, właściwa bohaterka dramatu rozgrywającego się w operze, jest przedstawiana przez nas w scenerii swojego ogrodu, który uczyniliśmy jednym z ważniejszych symboli spektaklu. W minimalistycznym ogrodzie Małgorzaty znajduje się prawdopodobnie ostatnie na Ziemi drzewo – jabłoń – symbol kuszenia przez szatana, ale też czystości Małgorzaty, jej naturalności prostoty i niewinności. Po jej porzuceniu przez Fausta nagie drzewo pokrywa się śniegiem, a na końcu…

  Tak o pomyśle na realizację opery pisze Ewa Rucińska reżyserka spektaklu, jak się zakończy ta historia, nie będziemy Państwu zdradzać. Zapraszamy na spektakle, warto zobaczyć nową odsłonę „Fausta”, kierownictwo muzyczne sprawuje Rafał Janiak.

  OPERA NA PODUCHACH: plastyczne warsztaty edukacyjne

  24 czerwca | 12:30

  Zapraszamy najmłodszych miłośników muzyki i plastyki na zajęcia „Opera na poduchach”. Jest to program edukacyjno-artystyczny dla dzieci w wieku 4-6 lat, który w formie zabawy wprowadza dzieci w świat teatru, opery i baletu. Zajęcia łączą w sobie elementy warsztatów plastycznych z podstawą wiedzy o kostiumie i teatrze operowym. Dzieci aktywnie uczestniczą w warsztatach i samodzielnie wykonują np. projekt kostiumu teatralnego. Każde zajęcia związane są tematycznie z innym spektaklem z repertuaru teatru m.in. Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Don Kichot, Turandot – dzieci poznają kostiumy i rekwizyty z danego przedstawienia, słuchają fragmentów muzyki. Zajęcia odbywają się w specjalnej sali przeznaczonej do działań edukacyjnych. Taka aktywna zabawa w teatr nie tylko przynosi dzieciom twórczą rozrywkę, ale także zachęca do udziału w życiu kulturalnym w przyszłości.

  KONCERT CHÓRU VERDIANA

  24 czerwca | 18:30

  To, że śpiewamy wszyscy i przy różnych okazjach jest oczywiste… I jak wielu (!) znajdziemy tych, którzy – mniej lub bardziej otwarcie – przyznają, że z wielką ochotą swoje wokalne umiejętności zaprezentowaliby na profesjonalnej scenie, w teatralnym anturażu – dla życzliwej Publiczności. Niektórzy z nich właśnie w naszym Teatrze odnaleźli miejsce, w którym nie tylko mogą rozwijać swoje wokalne umiejętności pod okiem fachowców, ale też – a może przede wszystkim – efekt swojej pracy i talentu mają okazje prezentować tym, dla których śpiew chóralny jest chwilą wytchnienia i okazją do spotkań z mistrzami opery, operetki i musicalu. I nie tylko, bo chóralnie wykonać można wszystko, co zapisane nutami, a repertuar jest niezwykle zróżnicowany i atrakcyjny.

  Przekonać się o tym można będzie na kolejnym muzycznym spotkaniu z chórem Verdiana, który dobrze jest już znany łódzkiej publiczności, a który działając w naszym Teatrze nie raz z wielkim powodzeniem brał udział – poza własnymi koncertami – także w spektaklach realizowanych właśnie na naszej scenie.

  Tym razem zaprezentują się – pod okiem swojego szefa Michała Jana Barańskiego – na Scenie Kameralnej, a to co zaproponują z pewnością przypadnie Państwu do gustu, da chwile relaksu i udowodni, że śpiewać każdy może, pod warunkiem, że lubi i ma z tego radość i satysfakcję i poświęca temu chwile wolnego czasu. Zatem posłuchajmy tego, co Verdiana ma nam do zaśpiewania…

  Zapraszamy – chór Verdiana na Kameralnej – specjalnie dla Państwa!

  BILETY

  on-line: https://tiny.pl/9rk4q

  Kasy Biletowe

  czynne od poniedziałku do piątku w godz.12:00 -19:00;

  w sobotę i niedzielę (gdy grane jest przedstawienie) w godz.15:00 – 19.00; tel.: 42 633 77 77, 42 647 21 21;

  Biuro Obsługi Widzów

  czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00; tel. 42 633 31 86, 42 647 21 22;

  e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl

  Kontakt dla mediów

  Dominika Woźniak

  d.wozniak@teatr-wielki.lodz.pl

  tel: 511 571 810

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *