• Hallux – czyli tzw.paluch koślawy

  Jest schorzeniem wynikającym m.in. z noszenia obuwia, zwłaszcza zbyt ciasnego, na wysokim obcasie lub o wąskich noskach. Wysoki obcas niewłaściwie skonstruowanego obuwia powoduje przeciążenie przedniej części stopy, natomiast spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha. Uważa się, że aby wada mogła się rozwinąć muszą istnieć predyspozycje w budowie stopy – czyli predyspozycje genetyczne. „Złe” obuwie powoduje nasilenie dolegliwości i przyspieszenie postępu deformacji.

  Także otyłość oraz stojący tryb życia mogą prowokować pogłębianie się schorzenia. Haluksy częściej występują u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowo-torebkowym ich stóp.

  Konsekwencja nieleczonych haluksów to zniekształcenia zmieniające biomechanikę stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. W skrajnych przypadkach pojawia się stan zapalny torebki stawowej palucha, obrzęk okolicy, bolesność. Stan taki może być wskazaniem nawet do leczenia operacyjnego.

  Mniej zaawansowane zmiany poddają się na ogół leczeniu zachowawczemu, polegającemu na noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odwodzeniu palucha na zewnątrz, przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec.

  Ostroga piętowa

  To zwyrodnieniowa zmiana okolicy przyśrodkowego guza piętowego, która prowadzi do powstania narośli kostnej, zwanej właśnie ostrogą. Jest ona przyczyną zapalenia w tej okolicy, powodującego ból, który ogranicza poruszanie się, a nawet może doprowadzić do tego, że chodzenie będzie niemożliwe. W początkowym stadium choroby ból jest odczuwalny tylko podczas długotrwałego stania. Z czasem pojawia się on również w bezruchu.

  Zarówno w przypadku haluksów, jak i ostrogi piętowej, zanim będziemy zmuszeni szukać pomocy u lekarza ortopedy, możemy spróbować metody naturalnej czyli terapii za pomocą pijawki leczniczej. Hirudoterapia daje szansę powstrzymania procesu zapalnego , a czasem wręcz wycofania choroby. Związki zawarte w gruczołach ślinowych pijawki mogą przywracać patologicznie uszkodzone połączenia między narządami systemu neuroendokrynnego. Dzięki temu, możemy oczekiwać poprawy w układzie odporościowym, homeostazy i stanu endotelium.

  Oprócz znanych powszechnie właściwości przeciwzapalnych czy hipotensyjnych, warto przypomnieć , że szerokie możliwości stosowania pijawki leczniczej możliwe jest dzięki ok 200 składnikom. Hirudoterapia wspomaga bądź leczy wiele schorzeń praktycznie każdego układu w ciele człowieka. Jest zaklasyfikowaną metodą w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 jako terapia pijawkowa.

  ZAPRASZAM do gabinetu BIOSKAN ul.Grabowa 10 w Pabianicach

  Udostępnij