• Wczoraj odbyły się pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV w Łódzkiem. Zainteresowanie przerosło oczekiwania.

  Szczepienie o 90% zmniejsza ryzyko zakażenie wirusem HPV. Istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyj (w tym rakiem krtani) u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe.

  Badania dowodzą skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób. W ciągu swojego życia 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej ja podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Szczepimy i chłopców i dziewczynki.  Zaszczepiony w dzieciństwie dorosły nie zakazi innej osoby.

  Bezpłatnie można zaszczepić 12- i 13-letnie dziewczynki i chłopców, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 roku. Nie trzeba skierowania ani recepty. Szczepionka czeka w punkcie szczepień. Dostępne są dwie, jak podkreślają eksperci, o równie skutecznym potwierdzonym naukowo działaniu.

  Rodzice mogą zapisać dziecko w dowolnie wybranym POZ przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki „Profilaktyka”.

  W Łódzkiem jest już 218 placówek POZ, które szczepią dzieci.

  foto: NFZ

  Udostępnij