• News will be here
 • Dzisiaj (5 czerwca) w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się zakończenie roku akademickiego 2022/2023. Połączono je z uroczystością 20-lecia UTW.

  O godz. 11.00 w MOK-u przy ul. Kościuszki 14 rozpoczęła się uroczystość 20-lecia pabianickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku połączona z zakończeniem roku akademickiego.

  Licznie zgromadzonych gości powitała prezes Zarządu UTW Ewa Wadowska-Filarska: – Chciałabym podziękować za te 20 lat wspólnej pracy wykładowcom, osobom prowadzącym zajęcia, jak również starostom, członkom zarządów, którzy poświęcają swój czas, pracując społecznie. Podziękowania należą się także instytucjom i organizacjom, z  którymi od lat współpracujemy, takimi jak: Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła Muzyczna I i II stopnia, Muzeum Miasta Pabianic, zaprzyjaźnione uniwersytety, Towarzystwo Przyjaciół Pabianic, Centrum Seniora, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Niczego, Chór Incanto i Forum Organizacji Pozarządowych. Szczególne podziękowania dla dyrekcji i obsługi technicznej Miejskiego Ośrodka Kultury, poprzednich i obecnych. Wielkie podziękowania dla Was, dla których pracujemy. Bez Was nie byłoby tych 20 lat w myśl powiedzenia: „Nie ma na starość lepszego leku, jak Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Działajmy jeszcze przynajmniej kolejne 20 lat. Z okazji jubileuszu życzę wszystkim wszelkiej pomyślności w osiąganiu założonych celów, realizacji planów i marzeń oraz wytrwałości w spotykaniu się na uniwersytecie. Zarząd UTW życzy wspaniałych wakacji spędzonych tak, jak sobie życzycie. Aby szczęśliwi, zdrowi, pełni werwy i uśmiechu rozpoczęli państwo następny rok studiowania.

  W trakcie uroczystości wręczono tytuły „Zasłużony dla UTW w Pabianicach” oraz „Honorowy Słuchacz UTW w Pabianicach”. Otrzymali je: Arkadiusz Jaksa (zasłużony) oraz Teresa Knop, Wanda KalutaElżbieta Marciniak, Helena Gdala i Janina Gorzelak (honorowe słuchaczki).

  Szczególne podziękowania złożono na ręce: Dobrosławy Dumki (prowadzenie kroniki), Jadwigi Rzeźniczak (organizacja wyjść i wycieczek), Zofii Świerczewskiej (kierowanie klubem rowerowym „Wigor” oraz organizacja wyjazdów do Uniejowa) oraz dla obecnego zarządu w składzie: Elżbieta Włodarska, Jadwiga Rzeźniczak, Urszula Paśnik i Hanna Matusiak.

  Przy okazji 20-lecia nie mogło zabraknąć wystąpień gości, którzy wspominali początki i gratulowali pięknego jubileuszu. Na ręce pani prezes składano kwiaty i prezenty.

  W 2003 roku, kiedy powstawał Uniwersytet Trzeciego Wieku, byłem radnym miejskim. Bardzo zainteresował mnie ten projekt, ciekawe wykłady, cenieni wykładowcy i możliwość rozwoju. Poszedłem wtedy do pani prezes Lidii Berner i powiedziałem: „Pani prezes, czy ja mógłbym też się zapisać?”. A na to pani prezes: „Wie pan, panie Krzyśku, pan jako taki 46-letni facet jeszcze nie dorósł do tego uniwersytetu” – zaczął starosta Krzysztof Habura. – Parafrazując słowa piosenki, „20 lat minęło jak jeden dzień”. Dzisiaj już dorosłem i mogę być jednym z Was, to tylko kwestia czasu. Bardzo serdecznie gratuluję uhonorowanym. Uniwersytetowi życzę, aby prężnie działał, rozwijał się,  rósł w siłę, aby słuchaczy było coraz więcej. Gratuluję tego pięknego jubileuszu i życzę kolejnych, równie wspaniałych.

  Prezydent Grzegorz Mackiewicz dodał: –  Po raz kolejny udało się Wam zakończyć rok akademicki. Jak przekazała nam pani prezes, wszystkie indeksy zostały złożone, podpisy są kompletne, więc mogę powiedzieć, że wszyscy dostaliście nominację na następny rok. Brawa dla Was. W związku z pięknym jubileuszem 20-lecia składam najserdeczniejsze życzenia. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że najpiękniejsze pomniki, to nie te stojące w centrum miasta z marmuru albo miedzi, nie tablice na różnych budynkach, ale te żywe pomniki. Dlatego podziękowania dla Was i dla wszystkich zarządów na ręce pani prezes za to, że to marzenie, które miał kiedyś profesor Berner, by Uniwersytet Trzeciego Wieku był takim żywym pomnikiem, aby trwał, aby cały czas wiedza dojrzewała i była pogłębiana, jest spełniane, a Wy jesteście cząstką wielkiego projektu. Możecie być dzisiaj z siebie dumni.

  Po części oficjalnej na gości czekał występ Łódzkiego Teatru Piosenki „Osiecka Filmowo” i słodki poczęstunek.

  foto: red.

  Udostępnij