• News will be here
 • Dzisiaj, 7 czerwca, w Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca przebudowy Starego Rynku. Pierwotna koncepcja uległa pewnym zmianom. Będzie m.in. więcej zieleni...

  Uczestniczyli w niej: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydenci Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek i Marek Gryglewski, naczelnik wydziału ochrony środowiska Agnieszka Pietrowska oraz Grzegorz Chmielewski, przedstawiciel firmy „Remondis”, która wygrała przetarg na przebudowę rynku.

  Po koncepcji, którą widzieliście państwo kilka miesięcy temu, pojawiło się sporo uwag. W związku z tym zmieniliśmy naszą koncepcję i chcielibyśmy przedstawić ją państwu w nowym kształcie. Główny zarys, układ komunikacyjny i funkcje pozostają te same, natomiast chcielibyśmy opowiedzieć o tym, w którym miejscu nastąpiły zmiany, w jakim zakresie i jak to będzie wyglądało – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Gotowy jest projekt architektoniczno-budowlany zagospodarowania przestrzeni Starego Rynku. Dokument czeka na zaopiniowanie przez Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków i uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace mogłyby ruszyć w wakacje, po zakończeniu remontu tramwajowego.

  Stary Rynek ma być kulturalno-rekreacyjnym „sercem” całych Pabianic. Są w jego obrębie dwa duże tereny zielone: park Słowackiego oraz Bulwary. Stamtąd można przejść na Stary Rynek, gdzie, mam nadzieję, niebawem, będzie można posłuchać muzyki, spędzić czas z rodziną. Jest to dla nas wszystkich ważny element miasta. Mam nadzieję, że niedługo to miejsce będzie właśnie takie, o jakim wszyscy marzymy – powiedziała wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

  W pierwszej kolejności przebudowana zostanie płyta rynku z drogą zachodnią. Docelowo pozostałe drogi przylegające do placu oraz teren przy pomniku Legionisty i plac przed kościołem św. Mateusza. W założeniu Stary Rynek ma być miejscem z zielenią przeznaczonym do wypoczynku, dodatkowo z możliwością organizowania małych imprez plenerowych. Przygotowany przez wykonawcę projekt architektoniczno-budowlany obejmuje całość terenu. Powstał w oparciu o koncepcję przedstawioną mieszkańcom w ubiegłym roku, ale doprecyzował szczegóły zagospodarowania przestrzeni i uwzględnił sugestie zgłaszane na konsultacjach. Najczęściej powtarzającą się było zwiększenie powierzchni zieleni. W najnowszym projekcie są 132 nowe drzewa, a także krzewy/byliny i trawa na powierzchni ok. 2815 m kw. Większość pojawi się na samym placu – 111 nowych drzew oraz ok. 1800 m kw. pod krzewy/byliny i trawnik. Dodatkowo wzdłuż placu, w sąsiedztwie fontanny, stanie konstrukcja pergoli obsadzona pnącymi roślinami, które oprócz walorów dekoracyjnych osłonią ławki przed słońcem. Oprócz urządzonej zieleni pojawią się przesuwne donice z kwiatami.

  W północnej części zaprojektowano pięć drewnianych pawilonów na usługi handlowe. Od strony południowej – strefę gastronomiczną ze stolikami na zewnątrz, od zachodniej – miejsca parkingowe i toaletę. Przewidziane jest miejsce pod różnego rodzaju eventy, gdzie może być ustawiona przenośna scena wykorzystana do organizowania małych festynów i koncertów w plenerze. Przy północno-zachodnim wejściu na rynek umieszczony został zegar słoneczny (gnomon) oraz tablice z informacjami na temat historii Pabianic i wyburzonego Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. Do aranżacji przestrzeni na rynku wykorzystane będą m.in. drewniane mobilne meble miejskie (niskie siedziska i donice), które można dowolnie zestawiać. Plac w części pokryty kostką przecinać będą trakty z gładką nawierzchnią, żeby ułatwić poruszanie osobom niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi w wózkach. Na Starym Rynku będzie dodatkowe oświetlenie, ławki parkowe i stojaki na rowery. Rozszerzony zostanie monitoring. Układ drogowy wokół pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.

  Łączny koszt inwestycji (zaprojektowanie i wybudowanie) to 7,3 mln zł. 4,5 mln zł wynosi dofinansowanie przyznane miastu  z programu „Polski Ład”.

  Termin zakończenia prac to pierwsza połowa przyszłego roku. Pierwszym elementem zmian na Starym Rynku było usunięcie pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w grudniu 2022 roku.

  wizualizacje: UM

  Udostępnij