• News will be here
  • W poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 18.00 w sali ewangelickiego domu parafialnego przy ul. Zamkowej 8 odbędzie się kolejne spotkanie z serii „Porozmawiajmy o wierze”. Prelekcja dotyczyć będzie protestantów i katolików w Irlandii Północnej oraz ich wzajemnych relacji.

    Religie i różne wyznania nie są tylko źródłem pokoju i pojednania, często są także zarzewiem gorących sporów. W wielu miejscach na świecie do dziś regularnie dochodzi do konfliktów na tle religijnym. Zazwyczaj źródłem tych niesnasek są różnice narodowościowe, językowe czy ekonomiczne, a kwestie religijne są drugoplanowe, choć łatwo służą do dolewanie oliwy do ognia. Argumenty religijne łatwiej wzburzają serca ludzi i trudniej się z nimi dyskutuje. Już w wojnie trzydziestoletniej, jaka wstrząsnęła Czechami i Niemcami w XVII wieku, argumenty religijne służyły nie raz do zakamuflowania interesów geopolitycznych poszczególnych mocarstw i do uprawiania skutecznej propagandy. Dziś bywa podobnie. Konfliktem, który co jakiś czas odżywa, jest spór pomiędzy protestantami i katolikami w Irlandii Północnej. Jakie są jego przyczyny? Jak można zdefiniować rolę poszczególnych Kościołów? Jakie są szanse na pokojowe zażegnanie sporu dwóch wyznań i dwóch narodów?

    Na najbliższym spotkaniu z serii „Porozmawiajmy o wierze” prelekcję na temat protestantów i katolików w Irlandii Północnej oraz ich wzajemnych relacji wygłosi dr Norbert Haładaj. Dyskusję prowadzi pastor pabianickiego zboru ewangelickiego biskup Jan Cieślar.

    Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 19 czerwca, o godz. 18.00 w sali ewangelickiego domu parafialnego w Pabianicach, przy ul. Zamkowej 8.

    Udostępnij