• News will be here
 • 14 czerwca, jak co roku, cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Krwiodawcy. Data ta jest nierozerwalnie związana z Karlem Landsteinerem, który jako pierwszy w świecie wyodrębnił trzy podstawowe grupy krwi: A, B i O.

  Było to 1901 roku, za co dostał Nagrodę Nobla. Od tego momentu przetaczanie/transfuzja krwi stała się bezpieczna i nie było już ruletka na zasadzie, uda się czy nie uda się przetoczyć choremu krew tak, aby nie umarł z powodu konfliktu serologicznego.

  Polski Czerwono Krzyż obchodzi w bieżącym roku 65. rocznicę powstania Ruchu Honorowych Dawców Krwi, a warto również przypomnieć, że to właśnie w Łodzi odbyły się pierwsze transfuzje czy też, jak kto woli, przetaczania krwi chorym, którzy krwi potrzebowali. Honorowe krwiodawstwo jest jednym z najważniejszych celów realizowanych przez Polski Czerwony Krzyża i jest zapisane w naszym statucie. Honorowi krwiodawcy z Pabianic i powiatu pabianickiego, w tym także członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża, co roku „dokładają” swoją cegiełkę, jeśli tak można nazwać ten jedyny w swoim rodzaju lek, do ogólnej liczby oddawanej w całym kraju krwi. W 2022 roku krwiodawcy z Pabianic i powiatu pabianickiego oddali honorowo rekordową ilość krwi bo aż 1.550 litrów.

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Krwiodawcy w umieniu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża pragniemy wszystkim tym, bez względu na to, czy są członkami Polskiego Czerwonego Krzyża oddającymi krew, czy też czynią to jako prywatne osoby, złożyć najserdeczniejsze podziękowania z „dzielenie się” tym „najcenniejszym z leków”, jakim zdrowy człowiek może podzielić się z tym, który tej krwi potrzebuje. Dziękujemy za Państwa humanitaryzm i bezinteresowność.

  Pamiętajcie Państwo, że: „…dzień po dniu, kropla po kropli, wypełniacie Państwo ten bardzo często okrutny i bezlitosny świat – swoją dobrocią…”.

  Andrzej Chałupka

  Udostępnij