• News will be here
 • Na wernisaż wystawy ceramiki i malarstwa pabianiczanki Moniki Kubiaczyk-Cygan do Galerii „Aflopa Art” ściągnęło 16 czerwca spore grono widzów.

  – Dzisiaj galeria jest pełna gości i jej wychowanków, którzy jej towarzyszą przy każdej wystawie. Artystka przeszła drogę od tkaniny przez malarstwo do ceramiki – otworzył wystawę Piotr Chrabelski, kierownik galerii.

  Monika Kubiaczyk-Cygan to absolwentka ASP w Łodzi. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na wydziale tkaniny i ubioru w 2006 roku. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W Muzeum Miasta Pabianic miała dwie indywidualne wystawy: „Tkaninę Drukowaną” w 2008r. oraz „Moje miasto” w 2017r.

  W ubiegłym roku w Galerii „Aflopa Art” odbyła się wystawa „Wielogłos”, na której zaprezentowało swoje prace 50 artystów z Pabianic. Pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na najpopularniejsze dzieło na tamtej wystawie zajęła właśnie Monika Kubiaczyk. Nagrodą jest obecna wystawa.

  Najstarsze obiekty pokazywane na wystawie przy Żeromskiego to tkaniny drukowane.

  – Tkaniny to moja ulubiona dziedzina, bo ukończyłam wydział tkanin i ubioru. Na każdej wystawie z sentymentu pokazuję kilka prac – powiedziała bohaterka wieczoru.

   Na ekspozycji zaprezentowała prace z ceramiki w bieli, ale w różnych jej odcieniach.

  – Obiekty nawiązują często do organicznych biologicznych form. „Maski” za to powstały w pewnej  sytuacji społecznej, jaką była pandemia. Tegoroczne „Maski II” nawiązują do wojny. Wracam również do geometrii, do malarstwa geometrycznego. „Wiatraki” symbolizują ruch – opowiadała.

  Artystka nie może skupić się na jednej technice. Uwielbia sztukę wielkoformatową w każdej technice.

  – Obrazy z cyklu „Boże krówki” to nawiązanie do sielskiego życia na wsi, jak u babci. Krówka symbolizuje tu również matkę, macierzyństwo…

  Na wernisażu w „Aflopa Art” pełno było młodzieży.

  – Od roku chodzę na ciekawe zajęcia do pracowni pani Moniki. Zawsze jest miła atmosfera, dużo uczymy się różnych technik, ostatnio byliśmy na plenerze w Afloparku – pochwaliła się Natalia Trzanek, uczennica SP nr 15.

  .Wystawa „BEZ BEZ BEZ” będzie dostępna dla gości w najbliższy weekend: 24 i 25 czerwca w godz. 15.00  – 18.00.

  Udostępnij