• We wtorek, 4 lipca, mundurowi pod lupę wzięli zachowania kierujących samochodami ciężarowymi. W ciągu kilku godzin ujawniono aż 33 wykroczenia w związku z wprowadzonym w życie nowym przepisem.

  1 lipca wprowadzono zakaz wyprzedzania pojazdów samochodowych na autostradach oraz drogach ekspresowych przez auta ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

  W związku z nowymi przepisami, policjanci łódzkiej drogówki przeprowadzili kontrole na wybranych odcinkach autostrady A2 i sprawdzili, czy kierujący stosują się do nowych przepisów. Do działań wykorzystany został policyjny dron.

  4 lipca policjanci na terenie naszego województwa dokonali 25 kontroli pojazdów ciężarowych. Na kierujących nałożono mandaty karne, a także w kilku przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

  Policjanci przypominają:

  • Gdy kierujący samochodem ciężarowym wyprzedza na autostradzie lub drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, musi się liczyć z nałożeniem na niego mandatu karnego w wysokości 1000 zł i 8 punktów karnych. 
  • W przypadku popełnienia ponownie tego samego wykroczenia mandat karny wzrośnie do 2000 zł i do konta kierowcy zostanie dopisanych  kolejnych 8 punktów karnych.
  • Po przekroczeniu 24 punktów kierowca zostanie skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

  Trwają działania „Bezpieczne wakacje”, w ramach których funkcjonariusze będą przeprowadzać podobne akcje jeszcze wielokrotnie. Kontrole będą organizowane na głównych ciągach komunikacyjnych i trasach o dużym natężeniu ruchu, bo to właśnie na tych drogach najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Nadal, jak wskazują  policyjne statystyki, wielu kierujących łamie przepisy, nie zważając na  konsekwencje swoich czynów.

  Udostępnij