• W sali Urzędu Gminy Pabianice odbyła się dzisiaj konferencja, która otworzyła 6. edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego POLKA 2023.

  Cieszymy się, że na terenie powiatu pabianickiego, we wszystkich samorządach, które są współorganizatorami naszego wydarzenia, możemy oglądać cały świat razem – rozpoczął kierownik i pomysłodawca festiwalu Radosław Kierzek.

   Następnie przywitał zgromadzonych gości i samorządowców, którzy wspierają festiwal od pierwszej edycji. Wśród nich byli gospodarze imprezy – przedstawiciele gminy Pabianice: wójt Marcin Wieczorek, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Błoch, wicewójt Roman Figiel, skarbnik Jolanta Kukieła, sekretarz Anna Chodasewicz. Na konferencji był również burmistrz Lutomierska Tadeusz Borkowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski i wiceprezydent Pabianic Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

   Festiwal POLKA to nie tydzień, ale cały rok. Nieraz przygotowania do jednej edycji trwają dwa lata.

   – Na szóstą edycję 2023 zgłosiło się wiele grup. Wybraliśmy najlepszych. Organizatorzy festiwalu POLKA wkładają bardzo dużo pracy w przygotowanie tego wydarzenia. Spędza nam to sen z powiek – mówił Kierzek. –  Nasza praca nie jest tak duża, jak duży jest wkład zespołów, które chcą uczestniczyć i promować kulturę ludową na festiwalu POLKA. Wiemy, że kierownicy grup pracowali bardzo ciężko przez wiele miesięcy, aby zebrać środki, przygotować grupę i po pandemicznym czasie sprowadzić was do Polski, do gminy Pabianice, powiatu pabianickiego, w tym do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska.

  Kierownik pochwalił się też, że festiwal POLKA od tego roku należy do CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (zrzesza wszystkie zespoły i festiwale na całym świecie).

   Podczas dzisiejszego spotkania wszystkie zespoły uczestniczące w tegorocznej edycji otrzymały certyfikaty Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego POLKA 2023 oraz rekomendacje CIOFF. Na koncertach festiwalowych w najbliższych dniach zaprezentują się zespoły z Tajlandii, Meksyku, Chorwacji, Kraju Basków, Peru, Kenii i oczywiście z Polski.

    Na zakończenie ceremonii głos zabrał wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek: – Rozpoczynamy szósty już Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA i jak zawsze jestem niezwykle szczęśliwy, że to właśnie gmina Pabianice jest organizatorem i gospodarzem tego fantastycznego przedsięwzięcia. Nie byłoby go bez zespołu Pieśni i Tańca Bychlewianka, tej grupy osób zafascynowanych folklorem i kulturą ludową. Wszystkim wam bardzo serdecznie za to dziękuję. Te certyfikaty CIOFF i akredytacja CIOFF są dla mnie tylko potwierdzeniem tego, co wiedziałem od dawna, że festiwal i tak jest absolutnie fantastyczny i najlepszy. Życzę dobrej zabawy na naszych koncertach.

  tekst i foto: Cel.

  Udostępnij