• Wiosna oraz lato to najbardziej newralgiczne pory roku, kiedy skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. W Polsce lato z roku na rok jest coraz bardziej upalne, a przy tak intensywnej dawce UV o uszkodzenia skóry, również te niewidoczne gołym okiem, naprawdę nietrudno.

  W Polsce odnotowuje się 2,5 tysiąca przypadków czerniaka rocznie. Ten nowotwór jest najczęściej występującym rakiem skóry i rosnącym problemem w naszym społeczeństwie.

  Znamiona barwnikowe to łagodne zmiany skórne wynikające z nagromadzenia komórek barwnikowych (melanocytów). Potocznie nazywamy je pieprzykami. Mogą być obecne już w chwili narodzin (określane są wówczas znamionami wrodzonymi) lub pojawiać się w późniejszym wieku. W ciągu życia znamiona ulegają fizjologicznym przemianom i typowo ich ilość wzrasta do około 40. roku życia.
   Z kolei czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów. Lokalizuje się głównie w skórze. Za najistotniejsze czynniki ryzyka rozwoju czerniaka uznaje się nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, zarówno naturalną, jak i w solariach, oparzenia słoneczne (szczególnie w dzieciństwie), jasny fototyp skóry (osoby o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, z piegami i ze skłonnością do oparzeń słonecznych), immunosupresję.

  Czerniak nie zawsze jest czarną plamką.

  Powszechnie wiadomo, że czerniak powinien być czarną plamką i nie zgłaszamy się do lekarza z różowymi wypukłymi plamkami, które szybko rosną, dlatego czerniaki bezbarwnikowe (amelanotyczne) są wykrywane zwykle zbyt późno. Czerniak to nowotwór o wyjątkowej dynamice wzrostu liczby zachorowań. W latach 1980-2010 odnotowano niemal trzykrotne zwiększenie ilości stwierdzanych przypadków. Dawniej był to nowotwór głównie osób w podeszłym wieku, dziś jest najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce średnia wieku pacjentów w czasie postawienia diagnozy wynosi 50 lat.

  Mimo wysokiego stopnia złośliwości, wczesne rozpoznanie i chirurgiczne usunięcie warunkuje blisko 100% szans na całkowite wyleczenie. Niestety, w Polsce nadal 1 na 3 pacjentów umiera z jego powodu, a wielu takich przypadków można uniknąć.

  Jak zapobiegać:

  • unikaj bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w godz. 10-16
  • zrezygnuj z solarium
  • stosuj kremy z filtrami UVA i UVB
  • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB
  • noś nakrycia głowy w czasie ekspozycji na słońce
  • badaj skórę całego ciała raz w miesiącu
  • odwiedzaj dermatologa raz w roku, szczególnie po okresie letnich kąpieli słonecznych

  Podstawowym badaniem diagnostycznym jest dermatoskopia, dermatolog, używając dermatoskopu, ogląda zmiany w 10-krotnym powiększeniu. Badanie to pozwala na odróżnienie niegroźnych zmian barwnikowych od znamion niebezpiecznych.

  Bardziej zaawansowaną metoda diagnostyczną jest wideodermatoskopia. W Eskulap-Pabianice można skorzystać z diagnostyki wideodermatoskopem. Foto-Finder służy do badania znamion i dermatoskopii w powiększeniu 20–140x. Specjalizuje się w monitorowaniu, porównywaniu oraz analizie zmian skórnych, a ponadto jest obsługiwany i wspomagany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Jego zadaniem jest komputerowa analiza znamion, wspomagająca postawienie prawidłowej diagnozy.

  Badanie przeprowadzone u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne.

  Program dla osób, które:

  1) zamieszkują na obszarze województwa łódzkiego

  2) są w wieku od 50. do 64. roku życia

  3) nie posiadają zdiagnozowanego nowotworu skóry

  4) nie uczestniczyły w innym projekcie finansowanym ze środków EFS

  Uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z konsultacji z lekarzami dermatologami wraz z badaniem ciała z wykorzystaniem dermatoskopu lub wideodermatoskopu.

  Informacja oraz rejestracja pacjentów:

  Eskulap Medycyna Estetyczna tel. 605-525-015 w godzinach 10-18, www.eskulapestetyka.pl

  Eskulap rejestracja ogólna tel. 42-215-60-37 w godzinach 7-19, www.eskulappabianice.pl

  Bezpłatne badanie znamion skórnych w ramach projektu „Poznaj znamię z Eskulapem”

  Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

  Udostępnij