• Na cmentarzu ewangelickim w Chechle Drugim gościli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72. Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Gmina Dobroń była ostatnim przystankiem na trasie objazdu miejsc pochówku polskich żołnierzy.

  Jak zauważył Andrzej Mędrzycki, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72. Pułku Piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, choć od wybuchu II wojny światowej minęły już prawie 84 lata, to pamięć o mogiłach wojskowych nie została zapomniana.

  Cieszy widok zadbanych grobów, takich jak ten w Chechle Drugim, gdzie zostali pochowani żołnierze, którzy bohatersko walczyli, by nie dopuścić, aby wojska niemieckie weszły do Pabianic – przyznaje prezes Andrzej Mędrzycki, którego ojciec we wrześniu 1939 roku również był żołnierzem 72. Pułku Piechoty.

  Objazd miał również na celu zachęcenie mieszkańców odwiedzanych gmin, w tym również gminy Dobroń, do wzięcia udziału w zaplanowanych na 5 września tego roku uroczystościach upamiętniających żołnierzy 72. Pułku Piechoty w Radomiu. Obchody mają odbyć się w Konopnicy pod Wieluniem.

  Wspomniany pułk rozpoczęto formować już we Włoszech w roku 1918 jako Pułk im. Zawiszy Czarnego, następnie pułk ten przeniesiono do Francji. We Francji żołnierze pułku zostali rozdzieleni do różnych jednostek, jednak z części powstał 26 maja 1919 roku 21. Pułk Strzelców Polskich, który w połowie 1919 roku przybył do Polski. We wrześniu 1919 przemianowano go na 145. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych. I w końcu 5 marca 1921 otrzymał nazwę 72. Pułku Piechoty. W roku 1920 brał udział w wojnie, gdzie walczył na Podolu i Polesiu w składzie 18. Dywizji Piechoty. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Radomiu i był w składzie 28. Dywizji Piechoty. W roku 1939 pułk miał przydział mobilizacyjny do armii „Łódź”. Wojnę rozpoczął, broniąc rzeki Warty na północny wschód od Wielunia. Było to 3 września 1939 roku…

  foto: UG Dobroń

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Wszystkim gospodarzom miejscowości, które leżały na trasie naszego rekonesansu składamy gorące podziękowania za wzorową opiekę nad grobami żołnierzy i ciepłe przyjęcie delegacji Stowarzyszenia.

  Możliwość komentowania została wyłączona.