• Emeryci  i renciści od stycznia 2023 roku mogą  korzystać z  mLegitymacji ZUS. Tę wygodną formę zamiast lub obok plastikowej karty wybrało już 431,5 tys. świadczeniobiorców. Elektroniczny dokument można pobrać z bezpłatnej aplikacji mObywatel.

  Od stycznia bieżącego roku legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel, potwierdzić tożsamość dodając dowód osobisty i pobrać dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tego momentu na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Tylko w czerwcu tego roku mLegitmację pobrało 18 tys. osób. W sumie korzysta z niej 431,5 tys. świadczeniobiorców ZUS.

  Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja.

  W okresie wakacyjnym przemieszczamy się i podróżujemy znacznie częściej niż w innych miesiącach.  Mając MLegitymację w telefonie, emeryt lub rencista, nawet gdy nie zabierze ze sobą plastikowej karty, potwierdzi  swoje uprawnienia do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg, np. dodatkowych rabatów, czy zniżki na bilety i ulg na leki dla seniorów wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

  Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Jeśli natomiast senior posiada tylko plastikową kartę, a chce korzystać z elektronicznej legitymacji, nie musi składać żadnego wniosku, wystarczy, że pobierze ją z aplikacji mObywatel.

  Z obu dostępnych wersji dokumentu świadczeniobiorcy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

  Udostępnij