• W poniedziałek, 10 lipca, po godz. 14.00 okoliczni strażacy pognali walczyć z kolejnym pożarem zboża. Tym razem przy drodze Lutomiersk-Wodzierady.

  Spaleniu uległo około 2 hektary rżyska i zboża na pniu. Z żywiołem walczyły zastępy straży pożarnej z Lutomierska, Kazimierza, Bechcic, Kudrowic, Piątkowiska i Pabianic.

  W związku z rosnącą liczbą pożarów zbóż i pól, strażacy Państwowej Straży Pożarnej apelują o rozwagę i ostrożność.

  Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników w całym kraju. Niestety, wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych – podkreślają druhowie.

  Co należy więc zrobić, aby uchronić zboże i sprzęt przed ogniem?

  • Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami. To zdecydowanie utrudni rozprzestrzenianie się ognia.
  • Podstawą jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
  • Zanim wyjedziemy w pole warto również sprawdzić prognozę pogody. Pamiętajmy, że wiatr, w szczególności silny, pomaga w rozprzestrzenianiu się pożaru.
  • Należy pamiętać, że podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce.
  • Z pewnością pomocne okaże się także opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów. Również praktyczne ćwiczenia ze sprzętem przeciwpożarowym z pewnością zwiększą nasze bezpieczeństwo.

  foto: OSP Lutomiersk, OSP Kazimierz

  Udostępnij