Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne.
Podczas upałów jesteśmy osłabieni, zmęczeni i bardziej narażeni na takie schorzenia i przypadłości, jak odwodnienie, omdlenia, przegrzanie organizmu, udary, zawały czy niewydolność nerek. By tego uniknąć, warto stosować się do kilku zasad.
- Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu,
- Wietrz pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa,
- Zamykaj i zasłaniaj okna,
- W miarę możliwości wyłączaj sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne,
- Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów,
- Unikaj forsownego wysiłku fizycznego,
- Ochładzaj organizm – bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
- Nawadniaj się – pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).
Policjanci z kolei przypominają, by w czasie upałów nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu. Wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Pozostawienie czworonogów w aucie to z kolei znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 3 lat więzienia.
Kto w gorący dzień zobaczy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, powinien natychmiast zareagować. Wystarczy zadzwonić na alarmowy numer 112. W takiej sytuacji świadek ma prawo użyć wszelkich środków, włącznie z wybiciem szyby.