• Obecnie istnieje wiele poręcznych urządzeń, wspomagających leczenie różnych chorób. Dzięki nim możliwe jest samodzielne przyjmowanie leków w bezpieczny sposób czy kontynuowanie terapii w domu. Dobrym przykładem takich urządzeń są nebulizatory. Polecany model to np. nebulizator membranowy – pracuje cicho, wydajnie i jest bardzo lekki.

  Nebulizator membranowy i jego podstawowe zastosowanie

  W wielu przypadkach nebulizator membranowy jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o urządzenia tego typu. Może być stosowany przez osoby w różnym wieku. Odpowiedni jest też dla pacjentów leżących (osób starszych lub niepełnosprawnych) oraz małych dzieci, w tym niemowląt. Jest idealny do stosowania w domu lub podczas podróży z uwagi na swoje małe rozmiary i lekką konstrukcję. Można wykorzystać go przy podstawowej formie terapii chorób dróg oddechowych, czyli nawilżaniu i oczyszczaniu. W tym przypadku do pojemnika wlewa się wodny roztwór soli fizjologicznej. To bezpieczny i prosty zabieg, z którym poradzi sobie każdy i nie ma ku niemu znaczących przeciwwskazań.

  Jakiego rodzaju inhalacje umożliwia nebulizator membranowy?

  Nebulizatory należą do inhalatorów, ale mają inną zasadę działania. Nebulizator membranowy wytwarza aerozol z podanego roztworu, który można swobodnie wdychać tak jak powietrze. Inhalatory wydzielają porcję leku i musi on zostać w dalszej kolejności wtłoczony do dróg oddechowych przy czynnym udziale użytkownika. Nebulizacja jest bardziej naturalna i łatwiejsza, dlatego też stosuje się ją u mniej świadomych pacjentów (małe dzieci, niemowlęta). Tą drogą można podawać leki o różnym, także bardzo silnym działaniu lub substancje nawilżające, roztwory olejków eterycznych itd. Dzięki membranie kropelki roztworu w aerozolu są bardzo małe.

  Nebulizator membranowy – czy warto go kupić?

  Wśród innych typów tych urządzeń, nebulizator membranowy wydaje się świetnym wyborem z uwagi na połączenie wielu zalet. Jest lekki, wydajny i bardzo uniwersalny, poza tym zapewnia powstawanie aerozolu o dobrych parametrach. Nadaje się z powodzeniem do używania przez dzieci w różnym wieku, również niemowlęta. Przeciętnie pojedynczy „zabieg” z użyciem nebulizatora powinien trwać nie więcej niż 10 minut, co jest zrozumiałe również z powodu niewielkiego pojemnika w mniejszych modelach. Możliwe jest jednak wydłużenie tego czasu w razie potrzeby, np. u bardzo małych dzieci. Zmiany takie warto konsultować z lekarzem lub wdrażać je przy zaleceniu od lekarza.

  Nowoczesne nebulizatory to urządzenia, które łatwo zachować w czystości także w warunkach domowych. Podstawowym elementem jest pojemnik na roztwór, który dalej jest przekształcany w aerozol. Niezbędna jest rurka, służąca do podawania aerozolu, oraz element do wdychania np. ustnik lub maska na usta i nos. Ustnik zalecany jest starszym użytkownikom, z maski mogą korzystać też osoby starsze oraz oczywiście małe dzieci. Wdychanie aerozolu nie wymaga żadnej pracy i nie jest skomplikowane.

  Podsumowując, jednym z typów nebulizatorów polecanych również do stosowania w domu jest nebulizator membranowy. Urządzenie jest lekkie i poręczne. Można korzystać z niego w terapii głównej i pomocniczej różnych dolegliwości układu oddechowego.

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  1. Ja mam Aero Go i jest swietny. Nebulizacja trwa chyba ze 3minuty, jest mały i lekki a dodatkowo ma wgranego audiobooka z bajką co zajmuje na czas trwania nebulizacji.

  Możliwość komentowania została wyłączona.