• W poniedziałek, 17 lipca, na placu przy kościele św. Mateusza i Wawrzyńca odbyła się konferencja prasowa członków Prawa i Sprawiedliwości dotycząca Rządowego Programu Odnowy Zabytków.

  Brali w niej udział: senator Maciej Łuczak, poseł Marek Matuszewski oraz pełnomocnik PiS w okręgu pabianickim Krzysztof Ciebiada.

  Mamy dziś dobrą widomość dotyczącą kościołów w powiecie pabianickim – rozpoczął senator Maciej Łuczak. – W piątek rozstrzygnięty rozstał Rządowy Program Ochrony Zabytków. Powiat pabianicki otrzymał ponad 3.400.000 złotych na odnowienie zabytków na tym obszarze.

  Na prace remontowe dachu w kościele NMP Różańcowej przeznaczone zostanie ponad 543.000 zł. Parafia w Górce Pabianickiej otrzyma 980.000 zł.

  Poseł Marek Matuszewski dodał: – Dbamy o nasze dziedzictwo narodowe oraz zabytki. Bardzo się cieszę, że w Pabianicach ogromne środki zostały przeznaczone na remonty budynków sakralnych oraz zabytkowych. Jesteśmy właśnie przed kościołem św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca. Na remont dachów nad korpusem głównym przeznaczono 300.000 złotych. Także kościół św. Floriana Męczennika w Pabianicach otrzymał 300.000 złotych. Natomiast parafia w Mikołajewicach w gminie Lutomiersk otrzymała 292.000 złotych. Rząd przekazuje te ogromne środki po to, by nasze dziedzictwo narodowe wyglądało pięknie. Wiemy doskonale, że kościoły na terenie Pabianic są architektonicznymi „perełkami”. Wiemy, że trzeba o nie dbać, remontować je. Dlatego rząd przeznaczył w skali kraju, a także na rzecz powiatu pabianickiego, bardzo duże środki na ten cel.

  Krzysztof Ciebiada powiedział: – Taka suma pieniędzy jest bardzo potrzebna, aby przeprowadzać prace remontowe w kościołach. W gminie Lutomiersk kościół ojców Reformatorów dostał 450.800 złotych. Konserwacja i renowacja ołtarza głównego w parafii w Kazimierzu to 299.734 złotych. To ogromne sumy. Rozmawialiśmy  z księżmi proboszczami, którzy serdecznie za to dziękują. Wcześniej tych pieniędzy nie było, a teraz spływają środki na ten cel. Rząd dba o kościoły, zabytki nie tylko w Pabianicach i powiecie, ale również w całej Polsce.

  W jednym z kościołów padła rekordowa suma w skali powiatu. W Górce Pabianickiej, w parafii św. Marcina i Marii Magdaleny wykorzystano środki wysokości blisko miliona złotych, a dokładnie – 980.000 zł.

  Cieszymy się, że wykorzystano aż tak dużą sumę, ponieważ zatrzymują się tam pielgrzymki, a poza tym sam kościół jest piękny. Nie są to jednak ostatnie przeznaczone pieniądze, to nie jest nasze ostatnie słowo. Niebawem będą następne programy, dzięki którym będziemy mogli zachować nasze dziedzictwo narodowe w idealnym stanie – podsumował poseł Matuszewski.

  Pieniądze, o których mówili działacze, w tym momencie są środkami zagwarantowanymi. Przez najbliższe dwa lata poszczególne parafie będą miały czas na sporządzenie dokumentacji. Część z nich wywiązała się już z tego obowiązku. Potrzebne będą także pozwolenia na przeprowadzanie zaplanowanych remontów w poszczególnych świątyniach.   

  Udostępnij