• Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które udostępnia elektroniczny  dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki PUE można załatwić większość spraw z ZUS elektronicznie przez internet.

  Z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat. Aby zalogować się na swoje konto na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizy­ty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło.

  – Dzięki Platformie Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się urzędem dostępnym siedem dni w tygodniu. Pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. O każdej porze można sprawdzić swoje dane zapisane na koncie w ZUS, złożyć wniosek, wystąpić z zapytaniem do ekspertów czy umówić wizytę w placówce ZUS. Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu) – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

  Wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o funkcjach PUE ZUS, zaproszeni są do obejrzenia webinarium Praktyczne funkcje PUE dla płatników [PUE ZUS] na kanale ZUS na YouTube. Eksperci ZUS opowiadają i pokazują, jak korzystać z profilu płatnika na PUE ZUS.

  Gdzie uzyskać pomoc w sprawie założenia lub aktywacji konta na PUE ZUS:

  – w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00 – od poniedziałku do piątku w godz. 07.00–18.00,

  podczas e-wizyty,

  w dowolnej placówce ZUS,

  korzystając z instrukcji „PUE – rejestracja i logowanie”,

  korzystając z instrukcji „PUE – krok po kroku dla płatników”.

  Obecnie zarejestrowanych profili na PUE jest ponad 11,7 mln. Jesteś nie posiadasz konta  Zarejestruj profil na PUE

  Udostępnij