• Podczas rozbiórki budynku gospodarczego mężczyzna wykopał niewybuch.

  W środę, 26 lipca, tuż po godzinie 17.00 w Redocinach (gmina Dłutów) podczas rozbiórki budynku gospodarczego mężczyzna wykopał niewybuch. O swoim odkryciu powiadomił policję.

  Funkcjonariusze na miejscu potwierdzili, że skorodowany pocisk artyleryjski (około 75 mm) może pochodzić z czasów II wojny światowej – mówi sierż. sztab. Agnieszka Jachimek z KPP Pabianice.

  Do czasu przyjazdu saperów z 25. Batalionu Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim teren ujawnienia niewybuchu zabezpieczali pabianiccy policjanci. Następnego dnia o godz. 9.50 wojskowi saperzy zabrali znalezisko i przewieźli je na poligon.

  Niebezpieczne „pamiątki” po II wojnie światowej nadal odnajdywane są podczas spacerów w lesie, prac rolnych, remontów budynków czy dróg. Przy tego typu znaleziskach każdy musi wykazać się wyjątkową ostrożnością. Ważne, aby wiedzieć, jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu. W żadnym przypadku nie należy przenosić tego typu znalezisk ani ich dotykać, odkopywać i podnosić. Nie wolno również ich wrzucać do ognia ani do miejsc, takich jak stawy, jeziora czy rowy. Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowe w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe – dodaje funkcjonariuszka.

  foto: policja

  Udostępnij