• 6 sierpnia w Muzeum Miasta Pabianic odbyły się zajęcia dla dzieci pt. „Na tropie paleontologii”. Poprowadzili je członkowie Klubu Miłośników Skamieniałości „Inkluzja”: Przemysław Majewski, Michał Bugajski oraz Grzegorz Cichy.

  Wśród młodych uczestników tych zajęć znalazło się wielu wielbicieli prehistorycznych dinozaurów, szczególnie t-reksów i spinozaurów. Niektórzy mogli pochwalić się też znaleziskami w postaci skamieniałości. Przyznali jednak, że ich znajdywanie wcale nie jest łatwe.

  Na wstępie mogli na własne oczy zobaczyć skamieniały jeżowiec, który został znaleziony w piasku.  Dowiedzieli się też o zastosowaniach skamieniałości oraz nietypowych miejscach ich występowania, jak np. rzeki. Najmłodsi mieli możliwość przyjrzenia się z bliska skamieniałościom, dotknąć ich, a nawet powąchać. Były to koprolity sprzed 80 milionów lat. Nie zabrakło też zębów mamucich sprzed dziesiątek tysięcy lat. Pabianiczanie świetnie wiedzieli, jaka jest różnica między słoniami a mamutami, czyli „kretami śniegowymi”.

  Od teorii najmłodsi ochoczo przeszli do praktyki. Przekopywali przygotowany wcześniej piasek i znaleźli m.in. gąbki czy też fragmenty koralowców. Przy okazji muzealne „wykopaliska” sprawiły ogrom radości.

  Młodzi paleontolodzy mogli także przyjrzeć się skamieniałościom z bliska. Każdy uczestnik miał możliwość obejrzenia ich pod mikroskopem. Nie zabrakło też rozrywek intelektualnych. Dzieci same bądź z pomocą rodziców rozwiązywały krzyżówki oraz wykreślanki o tematyce paleontologicznej oraz archeologicznej. Zakończeniem zajęć było wręczenie uczestnikom dyplomów oraz pamiątkowe zdjęcia.

  Badania paleontologiczne w muzeum przeprowadzane przez najmłodszych upłynęły w radosnej atmosferze i na pewno pozostaną w ich pamięci na długo.

  foto: red.

  Udostępnij