• W wakacyjny piątek do muzeum ściągnęły zaciekawione dzieci. Powodem była… księżniczka  Pabianka.

  4 sierpnia w Muzeum Miasta Pabianic odbyły się zajęcia dla najmłodszych dotyczące legendarnej księżniczki Pabianki. Na spotkanie poprowadzone przez Justynę Ruszkiewicz przybyły zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie.

  Początek stanowiło wprowadzenie dotyczące tego, skąd w Pabianicach wzięła się Kapituła Krakowska. Świetnie wiedziała o tym jedna z najmłodszych uczestniczek – Zosia. Jak się okazało, dzieci bardzo dobrze znają legendę o księżniczce Pabiance. W muzeum (dla przypomnienia) odczytała ją Teosia. Ponieważ nazwa naszego miasta pochodzić może od imienia jego założyciela Fabiana, rozwinęła się również dyskusja na temat znaczenia imion zgromadzonych dzieci.

  W trakcie piątkowych zajęć młodzi miłośnicy historii oglądali obrazy przedstawiające nasze miasto z dawnych czasów i zastanawiali się, które z przedstawionych budynków są im obecnie znane. Dowiedzieli się wiele o Kapitule Krakowskiej, a także przyjrzeli murom obecnego muzeum. Dobrze wiedzieli o tym, że budynek pełnił niegdyś funkcję obronną.

  Najmłodsi podzieleni na dwie grupy odwiedzili dawny alkierz, którego wąskie okna służyły do strzelania. Przyjrzeli się malunkom z XX wieku, które przedstawiały m.in. wizerunek króla Jagiełły oraz dobrze wszystkim znane trzy korony. Jedna z części opowieści kontynuowana była w podziemiach Dworu. Zaskoczeniem dla pabianiczan mogło okazać się, że dawniej w tym budynku znajdowała się… „psiarnia”.  

  W trakcie spotkania dzieci odpowiadały chętnie i poprawnie na wiele podchwytliwych pytań, np. dotyczących ubioru dawnych mieszkańców dworu. Mogły też poznać dawne życie codzienne, oglądając repliki ówczesnych mebli i całego zrekonstruowanego wnętrza dawnego Zamku.

  Aktywną część spotkania stanowiła gra, dzięki której najmłodsi sprawdzali swoją wiedzę, np. odnajdując na mapie Dwór Kapituły Krakowskiej, a także zastanawiając się, ile mostów znajduje się na Dobrzynce.  

  Zwieńczeniem żywej lekcji dotyczącej naszego miasta była możliwość ozdobienia – według własnego pomysłu – wizerunku Pabianki. Najmłodszym nie zabrakło kreatywności!

  foto: red.

  Udostępnij