• Mimo że to trudne, to wybierając mieszkanie, przede wszystkim powinniśmy się kierować rozumem, a nie emocjami. Dajmy sobie czas na przemyślenie decyzji i sprawdzenie wszystkich cech naszego nowego lokum. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę?

  Najważniejsze czynniki wyboru mieszkania

  Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jej skutki będziemy odczuwać przez lata, więc szukając odpowiedniego lokalu, powinniśmy sprawdzić lokalne ogłoszenia nieruchomości, przeanalizować wszystkie opcje, obejrzeć nieruchomość, i przejść się po okolicy. Na inne rzeczy zwrócimy uwagę, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, a inne będą ważniejsze w przypadku rynku wtórnego. Wybierając mieszkanie, znaczenie ma wiele czynników, ale najważniejsze z nich to:

  Lokalizacja

  Eksperci podkreślają, że niezależnie, czy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, czy od dewelopera największe znaczenie ma lokalizacja. W dużej mierze to od niej zależy nasz komfort i dobre samopoczucie w mieszkaniu. To ona również decyduje o tym, czy nasze mieszkanie będzie zyskiwać na wartości i jak duże to będą zmiany.

  Zwiedzając okolicę, sprawdźmy, czy w pobliżu jest żłobek, przedszkole i szkoła. Jak daleko są sklepy osiedlowe i lokale z potrzebnymi usługami. Warto sprawdzić, czy w pobliżu mamy siłownię, boisko, ale również bar lub klimatyczną restauracji. Bardzo istotne są tereny rekreacyjne – parki, zieleń i place zabaw, których jest coraz mniej w pobliżu nowych inwestycji deweloperskich.

  Starajmy się, aby mała odległość do biura nie była czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania. Zdecydowanie łatwiej i częściej zmieniamy pracodawcę niż mieszkanie, jednak łatwy dojazd autem, rowerem lub komunikacją miejską ma spore znaczenie.

  Z lokalizacją wiążą się kolejne punkty, które również powinniśmy sprawdzić:

  Transport i komunikacja

  Upewnijmy się, że mamy łatwy wjazd i wyjazd na osiedle, i nie będziemy tracić czasu na włączenie się do ruchu, wyjeżdżając z osiedlowej uliczki. Zweryfikujmy również, jakie linie autobusowe i tramwajowe mamy w najbliższej okolicy, jak daleko mamy do dworca i ile czasu zajmie nam dojazd do najbliższej autostrady lub drogi ekspresowej.

  Warto sprawdzić, czy w sąsiedztwie przebiegają ścieżki rowerowe i jak daleko mamy do stacji rowerów miejskich.

  Plany rozwoju okolicy

  Szczególnie w przypadku nowych inwestycji, które często powstają w większej odległości od centrum, warto się upewnić, czy są planowane budowy lub remonty dróg dojazdowych oraz rozwój sieci komunikacji miejskiej.

  Spore znaczenie mogą też mieć plany budowy centrów handlowych lub parkingów typu park and ride, dzięki którym łatwo będziemy mogli się przesiąść z auta na komunikację miejską.

  Bardzo ważne jest zweryfikowanie jakie nowe obiekty mogą powstawać w okolicy: jaki jest planowany rodzaj zabudowy mieszkaniowej oraz w sąsiedztwie nie pojawią się inwestycje, które będą mogły mieć negatywny wpływ na jakość życia np. magazyny, centra logistyczne lub zakłady przemysłowe.

  Rynek wtórny czy pierwotny?

  Wybór rynku, na jakim będziemy kupować, częściowo uzależniony jest on lokalizacji, a częściowo od naszych indywidualnych preferencji. W centrach dużych miast trudniej jest o mieszkanie z rynku pierwotnego, ponieważ powstaje ich tam mniej i są drogie. Mamy za to spory wybór mieszkań na rynku wtórnym. Obie opcje mają zalety i wady.

  Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, od samego początku decydujemy o sposobie jego wykończenia, a w niektórych przypadkach możemy również łatwo wpłynąć na układ pomieszczeń. Na tym rynku często kupujemy mieszkania w budynkach, które dopiero powstają i nasz lokal możemy zobaczyć jedynie na projektach. Będziemy też zmuszeni ponieść większe nakłady na wykończenie mieszkania. Gdy będziemy chcieli szybko przeprowadzić się do nowego lokum, to musimy pamiętać, że nasi sąsiedzi mogą wykańczać swoje mieszkania nawet przez wiele miesięcy po naszej przeprowadzce. Będzie nam więc towarzyszyć hałas i inne niedogodności związane z pracami budowlanymi.

  Decydując się na mieszkanie na rynku wtórnym, możemy się szybko przeprowadzić, jeśli trafimy na nieruchomość w dobrym stanie i odpowiadającej nam aranżacji. Takie rozwiązanie pomoże nam oszczędzić sporo czasu i wydatków na remont. Z drugiej strony kupując mieszkanie do remontu, możemy uzyskać niższą cenę. Przy zakupie nie zawsze mamy jednak pełen obraz stanu technicznego lokalu np. w jaki sposób i kiedy zostały wykonane poszczególne instalacje.

  Jak dobrać mieszkanie do naszych potrzeb?

  Gdy już wiemy, w jakiej lokalizacji i na jakim rynku będziemy szukać mieszkania, musimy się zastanowić, jakie ono ma być.

  Powierzchnia i układ

  Mieszkanie dobierajmy do naszych aktualnych potrzeb, ale również planujmy, co może się zmienić w naszym życie w najbliższych kilku lub kilkunastu latach. Jeśli wiemy, że nasza rodzina się powiększy, zaplanujmy od razu pokój dla dziecka. Jeśli wykonujemy zawód, w którym standardem jest obecnie praca zdalna, to musimy przewidzieć wygodną przestrzeń do pracy.

  Z drugiej strony nie warto kupować za dużego mieszkania. Cena zakupu będzie wyższa, tak samo, jak koszty jego utrzymania.

  Weryfikując układ pomieszczeń, sprawdźmy, czy jest ono funkcjonalne i odpowiada naszym potrzebom i preferencjom. Upewnijmy się, czy kuchnia i łazienka są wystarczająco przestronne i wygodne oraz, czy mamy wydzieloną strefę relaksu. Zobaczmy, czy przedpokój nie zajmuje zbyt dużej powierzchni, a z drugiej strony, czy jest on na tyle obszerny, że zmieścimy funkcjonalną szafę. Dobrym rozwiązaniem są mieszkania z odrębnym pomieszczeniem na garderobę lub małą spiżarnię. Popularnością cieszą się też lokale z balkonem lub loggią, które dają nam komfortową przestrzeń do odpoczynku.

  Standard i stan techniczny 

  Sprawdźmy, na jakie udogodnienia możemy liczyć w budynku, czy wraz z lokalem jest oferowany garaż lub miejsce postojowe, oraz czy do mieszkania przynależy komórka lokatorska. Warto zweryfikować, czy w budynku jest rowerownia (wózkownia), monitoring lub stała ochrona.

  W przypadku zakupu na rynku wtórnym zwróćmy dodatkowo uwagę na stan techniczny mieszkania i budynku. Przyjrzyjmy się stanowi podłóg, drzwi, okien i instalacji. Oceńmy stan elewacji i dachu. Wszystko to może mieć wpływ na opłaty związane z utrzymaniem (np. cenę ogrzewania) oraz koszty napraw i remontów.

  Cenne informacje od sprzedającego i sąsiadów

  Koszty utrzymania

  Spytajmy sprzedającego o koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Sporo informacji dostarczy nam świadectwo charakterystyki energetycznej, które zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi nam udostępnić sprzedający. Poprośmy również o rachunki związane z opłatami wnoszonymi do wspólnoty mieszkaniowej, czy kosztami u dostępnych dostawców internetu.

  Warto porozmawiać również z sąsiadami, którzy mogą nam dać sporo dodatkowych informacji dotyczących kosztów, ale również warunków życia.

  Stan prawny

  Bezwzględnie musimy sprawdzić stan prawny nieruchomości, posiadane prawo do lokalu przez sprzedającego, zweryfikować zapisy w księdze wieczystej (np. czy nie ma na niej ustanowionej służebności osobistej), oraz upewnić się, że nie kupujemy mieszkania z lokatorem.

  Cena

  Na wysokość ceny za mieszkanie wpływają wszystkie omówione wcześniej czynniki. Ponieważ rzadko się zdarza, że przy zakupie mieszkania dysponujemy nieograniczonym budżetem, warto już na samym początku określić, na jakie mieszkanie nas stać. Jeśli przy zakupie będziemy się dodatkowo wspierać kredytem hipotecznym cały proces warto zacząć od wizyty w banku lub doradcy kredytowego, który po zweryfikowaniu naszej zdolności kredytowej określi, na jaką pożyczkę z banku możemy liczyć. Kwota kredytu powiększona o wkład własny będzie decydować, na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić.

  Udostępnij