• News will be here
 • W Pabianicach trwa właśnie projekt pn. „Parkowe Re(we)lacje dla ciała, ducha i natury”.

  Mieszkańcy powiatu pabianickiego wybrali ten projekt spośród wielu innych w głosowaniu w zeszłym roku, a tego lata jest on realizowany. Sercem wydarzeń jest Park na Zatorzu – do niedawna niezagospodarowany teren miejski, który lokalni społecznicy najpierw uprzątnęli, a następnie zmienili w pierwszy w naszym mieście powstały z oddolnej inicjatywy park, który czeka na formalne zatwierdzenie przez UM.

  Za nami jest już kilka pierwszych atrakcji. Nie obyło się bez przygód, ale Renata Witczak ze Stowarzyszenia Polska 2050, która koordynuje projekt, czuwa, aby wbrew przeciwnościom wszystko się udało.

  Wyzwaniem był pierwszy piknik rodzinny, który 6 sierpnia miał odbyć się w plenerze, ale ze względu na burze i alert RCB musiał zostać przeniesiony pod dach do OSP w Kudrowicach. „Zadaszony piknik”  poświęcony był pszczołom. Dzieci i dorośli (poza innymi atrakcjami) budowali domki dla owadów, które można zamontować w ogrodzie lub na balkonie. Uczestnicy zobaczyli wystawę zdjęć owadów autorstwa Jacka Nowaka, który przygotował też „Nocne Łowy Owadów na Światło”.

  20.08.2023 i 3.09.2023 odbędą się kolejne pikniki w Parku na Zatorzu (oba zaczynają się o godz. 15.00). Pierwszy poświęcony będzie ekologicznej uprawie roślin miododajnych, a główną atrakcją będą warsztaty z wysiewania ziół.

  – Podczas drugiego skupimy się na oszczędności energii, mikroretencji i ekologicznym ogrzewaniu domów, a dla najmłodszych przygotowane są warsztaty „Cztery Żywioły” i ekologiczny teatrzyk. A wszystko to w rodzinnej piknikowej atmosferze z wieloma aktywnościami i konkursami z nagrodami – mówi Renata Witczak.

  W sierpniu poza piknikami można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących: treningach nordic walking, jogi, slow jogging, badmintona i warsztatach relaksacyjnych. Parkowe Re(we)lacje to przede wszystkim aktywny wypoczynek, ale też pokazanie pabianiczankom i pabianiczanom, jak ważna dla ludzi i zwierząt jest zieleń miejska oraz jak w codziennym życiu możemy wesprzeć miejscowy ekosystem.

  – Projekt Parkowe Re(we)lacje został objęty patronatem prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza, a współpraca z miastem, głównie z wydziałem promocji, układa się owocnie – dodaje koordynatorka projektu.

  Zadanie finansowane jest z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego „Łódzkie Na Plus” na 2023.

  foto: organizatorzy

  Udostępnij