• 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego na placu przed sanktuarium św. Maksymiliana odbył się festyn patriotyczno-rodzinny.

  Spotkanie zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej pod patronatem honorowym ks. dziekana Ryszarda Stanka oraz senatora Macieja Łuczaka rozpoczęło się o godzinie 15.00 odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

  W trakcie spotkania głos zabrali przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Włodzimierz Stanek oraz senator Maciej Łuczak.

  Jest mi bardzo miło jako pabianiczaninowi, że już po raz kolejny marszałek województwa łódzkiego wspiera takie inicjatywy, jak ten wspaniały piknik patriotyczny, organizowany przezGazetę Polską. Liczymy na kolejne wspólne imprezy, które integrują lokalną społeczność, zwłaszcza w taki dzień jak dziś. Pokazują nasz patriotyzm, bo przecież wszyscy mamy Polskę w sercach – rozpoczął Włodzimierz Stanek.

  Senator Maciej Łuczak dodał: – Zachęcam do świętowania Dnia Wojska Polskiego, a przede wszystkim tego, byśmy byli razem. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować panu marszałkowi województwa łódzkiego oraz panu Karolowi Jabłońskiemu, bez którego ten piknik by się nie odbył. To dzięki jego zaangażowaniu, wsparciu i pracy mogliśmy się tu dzisiaj spotkać. Życzę miłego świętowania!  

  Zgromadzeni pabianiczanie mieli możliwość zaśpiewania pieśni religijnych oraz patriotycznych wraz z chórem parafialnym. Usłyszeć można było m.in. „Bogurodzicę”, „Pierwszą Brygadę”, „Leguny w niebie” czy też  „Pierwszą Kadrową”. Podobnie było podczas występu zespołu „Pabianie”, któremu słuchacze wtórowali przy wykonywaniu m.in. utworów Andrzeja Rosiewicza czy Eugeniusza Bodo i Czesława Niemena. Nie zabrakło też występów folklorystycznych. A to za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń” – dzięki niemu scena stała się taneczna i kolorowa!

  Za klimat iście smyczkowy odpowiadał w trakcie festynu skrzypek Kamil Kociołek. A do słonecznej Italii zabrał pabianiczan muzycznie Dave Nilaya. Szczególnie jego występ wydłużył gorącą atmosferę! W końcu kogo do śpiewu i tańca nie porywa np. żywiołowe „Volare”?

  Zwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu członków Fundacji Stanisława Pomian-Strzednickiego. Podniosłą atmosferę zagwarantowali oni dzięki wykonaniu utworów, takich jak „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku” czy „O, mój rozmarynie”.

  Festyn był świetną okazją, aby wyrazić swój patriotyzm na wiele sposobów. Na placu przykościelnym nie zabrakło stoisk z literaturą historyczną, obrazami, które mogły wzbogacić wiedzę uczestników pikniku. Było też coś dla ciała, czyli dmuchane zamki i konstrukcje dla dzieci, smaczne lemoniady. W ten bardzo gorący dzień nie zabrakło również opieki medycznej.  

  Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia skierowane zostały również do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Koła Gospodyń Wiejskich w Bychlewie i  Górce Pabianickiej, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Katarzyny Tkacz i wolontariuszy.

  foto: red.

  Udostępnij