• Już wiemy, że w niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne. W ich trakcie będziemy wybierać posłów i senatorów.

  Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej wybory parlamentarne odbywają się co 4 lata (w szczególnych przypadkach zarządzić można wybory przedterminowe). Tegoroczne odbędą się 15 października w godz. 7.00 – 21.00. W ich trakcie Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do sejmu (460 posłów) i senatu (100 senatorów).

  W województwie łódzkim wybiera się 31 posłów. Nasz powiat wchodzi w skład okręgu nr 11 (sieradzkiego), z którego wyłania się 12 posłów w systemie proporcjonalnym.

  Inaczej sprawa wygląda z senatorami. W Łódzkiem wybieramy ich 7, po jednym z każdego okręgu. Powiat pabianicki należy do okręgu nr 26.

  Dziś, 17 sierpnia, nie znamy jeszcze list i kandydatów lokalnej Lewicy i Prawa i Sprawiedliwości. Partie mają podać je oficjalnie na przełomie sierpnia i września.

  Swoje typy zdradziła Koalicja Obywatelska. Z terenu naszego powiatu na fotel poselski kandydować będzie była radna powiatowa Monika Pawlak-Szpotan (z numerem 12) i prawnik z Pabianic Dawid Zakrzewski (z numerem 7, zastąpił Łukasza Kucharskiego z Konstantynowa Łódzkiego). Na senatora kandydować miał starosta Krzysztof Habura, chodzą jednak słuchy, że w naszym okręgu wystawiony ma być kandydat Lewicy.

  Udostępnij

  Jeden komentarz

  Możliwość komentowania została wyłączona.