• W piątek, 11 sierpnia, o godzinie 7.45 miejsce swojego zamieszkania opuściła 70-letnia pabianiczanka. Kiedy syn wrócił z pracy, zauważył, że mamy nie ma w domu.

  Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ zaginiona pabianiczanka miała problemy zdrowotne i najprawdopodobniej nie byłaby w stanie sama wrócić do mieszkania.

  Syn zaginięcie mamy zgłosił tego samego dnia o godzinie 19.00. Policja poprosiła straż miejską o zwrócenie uwagi na błąkającą się starszą osobę. Po kwadransie operator zlokalizował na ulicy Zamkowej przy Kilińskiego zaginioną kobietę. Szła w kierunku ulicy Pułaskiego i tam udało się ją zatrzymać. Okazało się rzeczywiście, że to zaginiona 70-latka. Cała i zdrowa została przekazana pod opiekę syna.

  Policjanci w ciągu roku prowadzą liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów.

  – Wiek sprawia, że organizm nie funkcjonuje sprawnie, pamięć zawodzi, a zmysł orientacji zanika. Taki stan jest powodem zaginięć, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego finału poszukiwań. Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów – mówi rzeczniczka naszej policji.

  Pamiętajmy, że kiedy dojdzie do zaginięcia starszej osoby, w pierwszej kolejności należy poinformować o tym policję. Możemy to zrobić w każdej komendzie, komisariacie czy posterunku na terenie całego kraju. Ważne jest, abyśmy przekazali aktualne zdjęcie osoby zaginionej oraz informację o chorobach i lekarstwach, które na stałe przyjmuje. Warto sprawdzić najbliższą okolicę, ulubione miejsca, a dodatkowo skontaktować się ze znajomymi oraz najbliższym szpitalem. Dobrze znać garderobę, którą osoba dysponuje, to pozwoli na określenie jej ubioru w chwili zaginięcia.

  – Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażeni seniorzy, może być zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez policję lub osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS. Zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym. Najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona. Takie urządzenia pomogą nam samym bądź zaangażowanym służbom zlokalizować poszukiwaną osobę. Jak zawsze, tak i w takich przypadkach czas odgrywa najważniejszą rolę – dodaje policjantka.

  Proste rozwiązania i odrobina wyobraźni mogą oszczędzić wiele niepotrzebnego cierpienia. Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość.

  Udostępnij