• Skuteczna ochrona przed suszami i powodziami, wzmocnienie uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska i zwiększenie kar dla „trucicieli”, wprowadzenie nowoczesnego systemu monitorowania jakości wód oraz wzmocnienie bezpieczeństwa wodnego Polski – to niektóre z postulatów kandydata do sejmu z naszego okręgu.

  Konferencja prasowa Polski 2050 Szymona Hołowni z udziałem Mikołaja Dorożały, kandydata do sejmu partii w okręgu wyborczym nr 11, zwołana była w związku z pojawieniem się śniętych ryb w naszej Dobrzynce.

  O problemie redakcja Nowego Życia Pabianic informowała jako pierwsza. W środę, 16 sierpnia, jeden z naszych Czytelników przesłał nam zdjęcia śniętych ryb. W czwartek wybraliśmy się do parku Słowackiego oraz na bulwary. Rzeczywiście potwierdziliśmy istnienie śniętych rybek, w szczególności na odcinku Dobrzynki przepływającym przez park przy Zamku. Na szczęście ich wyławianiem zajęli się już strażacy. Przyczyną był najprawdopodobniej niski przepływ wody i wysokie temperatury powodujące brak dopływu tlenu do środowiska wodnego. Ryzyko tego zjawiska wzrasta, gdy panują upały.

  – Rzeki to system naczyń połączonych. Kilka dni temu w Dobrzynce wyłowiono śnięte ryby.  W zeszłym roku w Nerze znaleziono 300 kilogramów śniętych ryb, niewiele z tym zrobiono. Ner wpada do Warty, a Warta do Odry. Katastrofa sprzed roku na Odrze pokazała, że system reagowania nie działa. Musi wreszcie powstać w Polsce system ostrzegania o tego typu katastrofach rzecznych – mówił w poniedziałek na konferencji w parku Słowackiego Mikołaj Dorożała.

  Postulaty Polski 2050 Szymona Hołowni w zakresie gospodarowania wodami to:

  1. Skuteczna ochrona przed suszami i powodziami. Objęcie ochroną mokradeł, bagien i torfowisk, postawienie na małą retencję.

  2. Stop nielegalnym zrzutom ścieków. Wzmocnienie uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska i zwiększenie kar dla „trucicieli”.

  3. Rzeki dla ludzi, nie dla autostrad wodnych. Koniec z zabetonowywaniem polskich rzek i przywrócenie ich do stanu naturalnego, w każdym miejscu, gdzie jest to możliwe.

  4. Katastrofa na Odrze nie może się powtórzyć. Wprowadzenie nowoczesnego systemu monitorowania jakości wód i ostrzegania przed przekroczeniem norm.

  5. Wzmocnienie bezpieczeństwo wodnego Polski. Zreformowanie Wód Polskich tak, aby państwo sprawnie dbało o ich jakość.

  Mikołaj Dorożała przypomniał również o Białej Księdze Polskich Rzek: – To raport przygotowany przez kilka fundacji i organizacji, który doskonale punktuje wady, które funkcjonują w systemie. Jednym z nich jest to, że dzisiaj rzekami w Polsce zarządza ministerstwo infrastruktury. Tak nie powinno być. Sprawy przyrody i infrastruktury wykluczają się. Rzeki powinny być zarządzane przez ministerstwo klimatu. 

  Kandydat do sejmu podkreślił też, że jego ugrupowanie po wyborach chce, aby w polskim rządzie był zielony wicepremier, który będzie odpowiedzialny za tematy środowiska i ekologii. 

  To realny problem polskich miast. Rzeki mają realny wpływ na jakość życia – podsumował Dawid Stępniewski, pabianicki działacz, obecny na spotkaniu.

  foto: organizatorzy

  Udostępnij