• Powieść Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

    Miejska Biblioteka Publiczna w Pabianicach zaprasza 7 września do parku Słowackiego na narodowe czytanie słynnej powieści Elizy Orzeszkowej. Początek o godzinie 11.00.

    Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książkowej ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.

    Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

    Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Parę Prezydencką RP w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. W 2022 – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W tym roku poczytamy Orzeszkową.

    Udostępnij