• Wspólne działania policjantów i strażaków z powiatu łaskiego doprowadziły do odnalezienia 86-letniego pabianiczanina, który podczas spaceru stracił orientację w terenie i nie był w stanie samodzielnie wrócić do domu.

  W sobotę, 26 sierpnia, około godz. 15.00 funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymali zgłoszenie dotyczące zaginięcia 86-letniego mieszkańca Pabianic.

  Mężczyzna spędzał weekend na działce rekreacyjnej w miejscowości Zielęcice. Z informacji pochodzących od żony wynikało, że jej mąż w godzinach przedpołudniowych wybrał się na spacer do okolicznych lasów. Zaginiony senior od jakiegoś czasu ma problemy z pamięcią i prawdopodobnie nie wie, jak wrócić na działkę – relacjonuje sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z łaskiej policji. – Dyżurny natychmiast skierował wszystkie patrole w okolice, gdzie mógł przebywać zaginiony. W jednostce został ogłoszony alarm. Policjanci, nie tracąc ani chwili, rozpoczęli poszukiwania seniora. Z uwagi na schorzenia mężczyzny istniało realne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

  W poszukiwaniach brało udział 45 policjantów, 16 słuchaczy Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, 6 strażaków z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku oraz 18 druhów z trzech jednostek OSP (Okup, Wiewiórczyn, Łask).

  Ponadto dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na miejsce poszukiwań skierował specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Justynów oraz Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź-Jędrzejów. W trakcie poszukiwań wykorzystano 19 pojazdów, 2 quady, 3 psy służbowe oraz drona z kamerą termowizyjną. 

  Mundurowi sprawdzali lasy, dukty leśne, rejony okolicznych stawów i rozlewisk a także znajdujące się w rejonie poszukiwań mokradła. Policjanci rozpytywali także okolicznych mieszkańców. Jeden z napotkanych podczas poszukiwań mężczyzn wskazał policjantom kierunek, w którym zaginiony mężczyzna mógł pójść. Trop ten okazał się trafiony, bo grupa poszukująca, która poruszała się na quadach, po chwili ujawniła zdezorientowanego i wycieńczonego seniora – dodaje funkcjonariusz.

  Pabianiczanin został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, a następnie trafił w ręce rodziny. Poszukiwania zakończyły się około godz. 20.00. Miejsce odnalezienia mężczyzny znajdowało się prawie 2 kilometry od działki, na której przebywał wraz z rodziną. 

  Ta historia skończyła się szczęśliwie, ale policjanci przypominają kilka ważnych zasad, jakie należy stosować, wychodząc do lasu, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
  • przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych,
  • ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na treny podmokłe i bagna, 
  • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
  • osobie starszej rozważ zakup zegarka z funkcją GPS oraz dostępem do Internetu, aby w łatwy sposób można było ją zlokalizować, 
  • w przypadku zaginięcia kogoś z bliskich Ci osób jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę policji.

  Udostępnij