• Fikcyjny Instytut ADAMED SmartUP stanowi motyw przewodni tegorocznej gry rekrutacyjnej 10. edycji programu stypendialnego.

    Właśnie ruszył nabór do dziesiątej, jubileuszowej edycji programu edukacyjnego ADAMED SmartUP. Od dekady jego misja pozostaje niezmienna – wspieranie młodzieży zafascynowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi w rozwoju umiejętności i pogłębianiu wiedzy.

    Uczestnicy programu otrzymują wielowymiarową pomoc, która pozwala im pewnie kroczyć naukową ścieżką. Po pierwsze, zyskują szansę na udział w zaawansowanych zajęciach pod okiem doświadczonych praktyków, które znacząco wykraczają poza program szkolny. Po drugie, dołączają do inspirującego środowiska, które poszerza perspektywy i dodaje skrzydeł. Po trzecie, absolwenci o największym potencjale mogą liczyć na stypendium finansowe na dowolny cel związany z rozwojem naukowym. W ciągu dziewięciu dotychczasowych edycji program wsparł aż 450 nastolatków, którzy teraz studiują na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce i na świecie, prowadzą własne badania czy pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami na uniwersytetach czy w firmach.

    Od wielu lat obserwujemy powtarzający się schemat. Wielu uczestników trafia do nas z ciekawości. Lubią matematykę, biologię czy chemię, interesują się inżynierią, dążą do zrozumienia naturalnych praw rządzących światem. I poszukują rówieśników, którzy podzielają ich zainteresowania. Często nie wiedzą, czego się spodziewać. Po dołączeniu do programu odkrywają, jak wiele mają możliwości i szans – wystarczy tylko po nie sięgnąć. My im w tym pomagamy – komentuje Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

    Do programu mogą zgłaszać się nastolatkowie w wieku 14-18 lat. Pierwszy etap rekrutacji do 10. edycji polega na grze on-line, która weryfikuje naukowe predyspozycje, szczególnie umiejętności analitycznego myślenia i znajdowania nieszablonowych metod działania. Dla organizatorów ważne jest, aby rozgrywka była dla uczestników ciekawym intelektualnym wyzwaniem, a przy tym dobrą zabawą.

    Fabuła tegorocznej gry osadzona jest w Instytucie ADAMED SmartUP, gdzie w pięciu pokojach -chemicznym, biologicznym, medycznym, technologicznym i astrofizycznym – czekają rozmaite misje. Gracze muszą wcielić się w naukowców przyszłości, którzy budują zrównoważoną cywilizację na Ziemi, jak i poza nią. Uczestnicy zmagań będą mieli okazję poznać pracę nawigatora orbitalnego, inżyniera środowiska, projektanta środków ochrony roślin, konsultanta spersonalizowanej medycyny domowej oraz projektanta nowych nośników informacji. Zagadki dotyczą m.in. kodowania danych, mechaniki orbitalnej i ograniczenia śmieci kosmicznych na orbicie ziemskiej, ekspresowego monitorowania i diagnozowania pacjentów, innowacyjnych środków ochrony roślin czy wykorzystania big data w analizie danych klimatycznych.

    Co istotne, do kolejnych etapów rekrutacji przechodzą gracze, którzy uzyskają największą liczbę punktów w ogólnym rankingu. Oznacza to, że nie trzeba rozwiązać wszystkich zadań, aby mieć szansę na kwalifikację – podkreśla Martyna Strupczewska. – Najlepszych kandydatów poprosimy o przygotowanie aplikacji, a w dalszym etapie – zaprosimy na rozmowy z komisją rekrutacyjną.

    Pięćdziesiątka osób, która otrzyma najwyższe oceny w procesie rekrutacji, zostanie zaproszona na innowacyjny obóz naukowy, gdzie będzie szlifować umiejętności w grupie zgodnej z zainteresowaniami. Następnie dziesięcioro uczestników otrzyma tytuł laureata, a w ramach nagrody – pakiet indywidualnych, 10-miesięcznych konsultacji naukowych. Wreszcie troje spośród zwycięzców zostanie uhonorowanych stypendium naukowym.

    W grę można zagrać na stronie www.adamedsmartup.pl. Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 15 stycznia 2024 roku.

    Udostępnij