• Pabianiccy policjanci wspólnie z Centrum Seniora stworzyli krótki film dotyczący oszustw „pod legendą”. Wideo będzie prezentowane podczas spotkań profilaktycznych z seniorami.

  Pomysłodawcą projektu była pabianicka policja, która do współpracy i udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Centrum Seniora. Poprzez krótki film mundurowi chcieli zachęcić osoby starsze do refleksji nad problemem przestępstw „pod legendą”, które w dalszym ciągu stanowią poważny problem.

  Z policyjnych danych wynika, że emeryci i renciści oddają fałszywym krewnym i pracownikom różnych instytucji nie tylko pieniądze i biżuterię, ale często także likwidują lokaty w bankach. Oszuści dzwoniąc do pokrzywdzonych, uważnie słuchają rozmówców i zręcznie wykorzystują podawane przez seniorów informacje – ustalają adres, bank, numer telefonu komórkowego i przede wszystkim sumę pieniędzy, które można wyłudzić – mówi sierż. sztab. Agnieszka Jachimek z KPP Pabianice.

  W 4,5 minutowym spocie pokazana jest historia starszej kobiety, do której dzwoni fałszywy wnuczek. Babcia jest wyraźnie zdenerwowana i zaniepokojona przekazywanymi przez oszusta informacjami. Nie traci jednak zimnej krwi, wprowadza go w błąd i z telefonu komórkowego dzwoni na numer 112. Historia kończy się szczęśliwie, bo seniorka przerywa połączenie i o zdarzeniu powiadamia odpowiednie służby.

  W spocie udział wzięli seniorzy z sekcji teatralnej Centrum Seniora w Pabianicach. W rolę wnuczka wcielił się Daniel Młynarczyk. Z kolei scenę zatrzymania oszusta odegrali dzielnicowi z pabianickiej jednostki policji. Za realizację i montaż filmu odpowiedzialny jest Marek Smuga, kierownik Centrum Seniora w Pabianicach. Film został wyreżyserowany przez instruktora zajęć teatralnych dla młodzieży i dorosłych Andrzeja Cieślika.

  Seniorzy chętnie zaangażowali się w jego nakręcenie, mając szereg różnorodnych pomysłów, ciągle modyfikując i ulepszając swoje scenariusze. Efekty tej współpracy będzie można oglądać podczas spotkań profilaktycznych organizowanych przez autorów nagrania. Przekaz jest prosty i zrozumiały, dlatego nie powinien rodzić trudności w odbiorze. Głównymi adresatami filmu są seniorzy, jednakże zachęcamy również dzieci i młodzież do jego obejrzenia. Prezentowany temat jest bowiem warty uwagi i rozmowy w każdym domu – dodaje funkcjonariuszka.

  Udostępnij