• 5 września w biurze senatora Macieja Łuczaka i posła Marka Matuszewskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca „5 lat Polskiej Strefy Inwestycji”.

  W spotkaniu wzięli udział: senator Maciej Łuczak, poseł Marek Matuszewski, kandydat na posła Krzysztof Ciebiada oraz prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik. Ten ostatni przemówił jako pierwszy.

  W 2018 roku pan premier Morawiecki i rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się na zmianę dotyczącą inwestowania w Polsce oraz stref ekonomicznych. Polegała ona głównie na tym, że cała Polska miała stać się strefą ekonomiczną. Nie było to wyłącznie hasło. Obecnie inwestować można wszędzie i jest to dobre rozwiązanie na tych inwestorów, którzy prowadzą swoje działania w różnych miejscach. Drugą bardzo istotną rzeczą, która hamowała inwestycje w Polsce było to, że bardziej temperowało się na przykład organy samorządowe, rządowe, publiczne, agencyjne niż prywatne. Przez pięć lat działa Polska Strefa Inwestycji, również w powiecie zgierskim, pabianickim, całej zachodniej części województwa. Od 2016 roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna naprawdę bardzo dobrze współpracuje z tymi samorządami. Jest ona dużą częścią sukcesu, jaki odniosły powiaty zgierski i pabianicki. one, wraz z powiatem kutnowskim, najlepszymi powiatami pod względem inwestycyjnym. 16 inwestycji powstało w Pabianicach, a 11-12 w Zgierzu.

  Prezes nawiązał również do powstawania parków przemysłowych. W naszym powiecie ich działalność rozpoczęła się od inauguracji w Ksawerowie firmy Miele, a obecnie powstaje tam oddział firmy Daikin. Marek Michalik przedstawił również firmy współpracujące z parkami przemysłowymi: Koki, Goldbeck, Yamada. Opowiedział o powstającej w Bratoszewicach inwestycji.

  Jest to stuhektarowy, bardzo duży teren przy drodze krajowej z dostępem do autostrady, z mediami.

  Jak zapewnił, dzięki działaniom Polskiej Strefy Inwestycji powstało oraz zostało utrzymanych wiele miejsc pracy – w samych tylko parkach przemysłowych w zachodniej części województwa zatrudnionych jest już kilka tysięcy osób, a w planach – kolejne parki przemysłowe.

    Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest trzecia na świecie, jeśli chodzi o jakość wykonania i usługi – chwalił Krzysztof Ciebiada. – Jeśli chodzi o naszą strefę, w szczególności Ksawerów, jedną z największych inwestycji jest Daikin. To, jak powiedział pan prezes, największa w tej chwili inwestycja w Polsce. W Miele docelowo zatrudnionych będzie 1500 lub więcej osób. Pokazuje to, jak wielkie to inwestycje, a przede wszystkim ukazuje to rozwój Ksawerowa i okolic. Oprócz zatrudnionych ludzi jest tam również infrastruktura. W Ksawerowie budowane bloki, mieszkania dla pracowników, przebudowa infrastruktury, drogi.

  O tym, że prezes Michalik jest świetnym menadżerem, ma duże doświadczenie w zarządzaniu i daje to efekty, mówił poseł Matuszewski.

  Dzięki temu powiat pabianicki i zgierski mogą mieć coraz więcej mieszkańców, ponieważ powstają tam miejsca pracy dla ogromnej liczby ludzi. Wiemy też, że każdy chce mieszkać blisko swojego miejsca pracy, szczególnie gdy miejsca pracy długoletnie. Strefa stawia oprócz tego na firmy małe i średnie, przede wszystkim polskie. Władze strefy stawiają przede wszystkim na polski kapitał.

    Całość podsumował prezes Michalik: – Wspólnie cieszymy się z sukcesów Polskiej Strefy Inwestycji. Dotyczy on głównie powiatów pabianickiego i zgierskiego, dlatego też właśnie tutaj odbyło się dzisiejsze spotkanie. Mam nadzieję, że sukcesy będą trwały dalej. Przekroczyliśmy już pewną barierę i dotarliśmy z informacjami o Strefie do polskich przedsiębiorstw, ponieważ powstała właśnie dla nich. Dzięki niej mamy 60% firm polskich, a tylko 40% firm zagranicznych, a proporcja wciąż rośnie. W kolejnych latach Strefa ta będzie coraz bardziej polska dla polskich kapitałów i przedsiębiorców.

  foto: red.

  Udostępnij